Шарената сол е традиционна българска подправка, която присъства в нашите традиции, обичаи и естествено на нашата трапеза. Няма нищо по-вкусно от топла питка, намазана с масло и поръсена с шарена сол.
Рецептите, по които се приготвя тя са различни в различните краища на страната. Има хора, които не сядат без шарена сол на масата, използват я като подправка почти към всяко едно ястие.
Най-старата рецепта за шарена сол съдържа сминдух, червен пипер, печена царевица, печени тиквени семки и сол. Преди да смесите съставките смелете на ситно царевицата, сминдуха и тиквените семки.
След това сложете една част от смленият сминдух, по две части от останалите съставки и сол по ваш вкус. Така ще получите една вкусна шарена сол, която се слави с това, че стимулира храносмилането.
Според други рецепти към същите съставки се добавя и стрита чубрица. Като в някои части на северна България правят шарената сол само от чубрица, червен пипер и сминдух. В старозагорско пък добавят към основните съставки и смляна сурова самардала.
С течение на времето рецептата и съставките на традиционната българска шарена сол търпи доста промени, повлияни от различните вкусове на хората.
Освен споменатите до сега съставки можете да добавите и някои от следните подправки като: мащерка, копър, сух магданоз, босилек, лют пипер, розмарин, риган, бял пипер, черен пипер и други. Както вече казахме всичко е до индивидуалния вкус на човек.
Шарената сол е една от любимите подправки на почти всеки българин, като не се намира къща, в която тя да не присъства. Добавена върху топла питка с масло, любима закуска или сандвич, топла супа, варени яйца и всякакви други ястия тя придава един неповторим вкус, който внася нотки от българските традиции.
Останало от старите български обичаи с шарена сол, питка и мед се посрещат важни гости или новородено, за да е сладък и шарен животът му.
Коментари