Охлювите са деликатес по цял свят. Подготовката преди да са готови за консумация отнема доста време, но крайният резултат е чудесен.
Тези мекотели не се хранят с всичко – ядат само определен вид трева. Събират се след дъжд, през ранната пролет – от началото на месец април до средата на май. След като вече сте събрали охлювчетата трябва хубаво да ги почистите.
Сложете ги в съд с вода, водата трябва да ги покрие, а съда трябва да има капак, за да не изпълзят охлювите извън него. Оставете ги така поне 4–5 часа. Тази процедура се прави, за да се изчисти слузта, която имат охлювите и за да се изчистят от храната, която са приели.
След като мине определеното време, трябва да ги изплакнете добре, слагате ги в тенджера със студена вода и после на котлона. Водата трябва да заври и след това да ги оставите да поврат около 2 часа.
Месото на охлювите е жилаво и се сварява трудно. Към водата може да добавите щипка сол, черен пипер, дафинов лист. Когато охлювите са се сварили, извадете ги от тенджерата, измийте ги със студена вода и ги оставете да се отцедят.
Вече поизстиналите охлюви можете да извадите от черупките им с помощта на вилица или шишче – ако са добре сварени се изваждат много лесно от черупката. В задната част на охлюва има черна ивица, която се изрязва и изхвърля.
Почистете всички охлюви и изплакнете отново. Вече са почистени и можете да ги приготвите както на вас ви харесва. Изключително вкусни стават панираните охлюви.
Необходими са ви 1–2 яйца (зависи от количеството охлюви) и брашно. Потапяте охлюва първо в яйцето, после в брашно, след което отново в яйцето и изпържвате в сгорещена мазнина.
Друг начин за приготвяне на охлюви е под формата на салтата. Необходими са ви горчица, оцет, зехтин, черен пипер, сол, магданоз. От изброените съставки правите сос, магданозът трябва да е нарязан на ситно, след което заливате вече сварените и изчистени охлювчета.
Ето и няколко предложения за рецепти за охлюви.
Коментари