Румънската кухня е повлияна от много кулинарни влияния, тъй като Румъния е била римска провинция, а след това върху културата й кулинарията й са влияли турците и французите.
В основата на румънските ястия са зеленчуци и царевица.
Един от най-употребяваните продукти в румънската кухня е мамалигата, въз основата на която се приготвят различни ястия с помощта на добавки, от нея се правят пудинги и предястия.
За приготвянето на мамалига са необходими 400 грама царевично брашно, 900 милилитра вода, 60 грама масло, сол на вкус. Брашното се пресява, една трета се изсипва във врящата солена вода, кипва се и след това се добавят останалите две трети. Вари се половин час, като постоянно се разбърква от средата към стените на съда.
Готовността на мамалигата се определя, като се топне телче за разбиване на яйца в мамалигата и дръжката му бързо се завърти между двете длани. След това се изважда и ако по телчето няма полепнала царевична каша, мамалигата е готова.
Преди да извадите мамалигата, отделете я от стените на съда с лъжица, натопена във вода, оставете още малко на огъня, след това няколко пъти друснете съда и обърнете мамалигата върху дъска. Разрежете на порции, сервирайте с масло, сирене, сметана или прясно мляко.
Много популярен и лесен за приготвяне е бульонът с картофени топчета. Необходими продукти: 1 литър бульон, 1 яйце, 20 грама брашно, 20 грама масло, черен пипер и сол на вкус, 4-5 средни картофа, брашно за паниране.
Картофите се сваряват, обелват се и се намачкват. Маслото се затопля леко, добавя се яйцето, брашното и подправките и се смесват с картофите до тесто.
От това тесто се оформят малки топчета, панират се в брашно, сваряват се в солена вода за около осем минути и се отцеждат. Сервират се в дълбоки чинии и се заливат с много топъл бульон.
Вкусно и хранително ястие, лесно за приготвяне, е месото по тимишоарски. Необходими са 1 килограм телешко или говеждо месо, 100 милилитра олио, 4 глави лук, 100 грама пушена сланина, 1 килограм картофи, 1 литър вода или месен бульон, червен и черен пипер, ким и сол на вкус.
Месото се срязва леко на места и в разрезите се напъхват парченца сланина. Запържва се в олиото от двете страни, добавя се нарязаният на едро лук и се пържи на много слаб огън около двадесет минути.
Залива се с бульон или с топла вода, добавят се подправките без кима, задушава се около половин час. След това се добавя кимът и се задушава още петнадесет минути.
Картофите се обелват, нарязват се на кубчета и се сваряват в солена вода. Готовото месо се нарязва на парчета, полива се със соса от задушаването и се сервира с варени картофи.
Коментари