Карфиолът придава особен вкус на туршията. Връщайки се назад в детството повечето хора ще си спомнят, че всъщност най-любимата част от туршията са били именно хрупкавите и кисели карфиолчета и моркови. Има много видове туршии, ще разгледаме два от тях – едната само с карфиол и морков, а другата с повечко зеленчуци.
Туршия от моркови и карфиол
Необходими продукти:
1-2 глави карфиол, ½ кг моркови, няколко скилидки чесън, целина, аспирин, оцет, вода
Начин на приготвяне:
Разделете карфиола на парчета и го измийте, след което го наредете в буркани. Можете да си приготвите туршията в компотени буркани, като след няколко парчета карфиол, можете да добавяте и парчета моркови, обелените скилидки чесън и целината. Напълвате буркана и наливате оцет – той трябва да стигне до долния ръб на буркана.
След това добавяте за компотен 800 мл - 1 бр аспирин и 1 с.л. сол. Сложете вода на котлона и след като заври, започнете да наливате в бурканите – напълнете ги до горе. Затворете ги с капачки и обърнете, изчакайте ги да изстинат и ги приберете на тъмно и хладно. След 7-10 дена туршията е готова.
Туршия с камби и карфиол
Необходими продукти:
камби – зелени и червени, моркови, карфиол, лук, чесън, морска сол, захар, оцет, целина, черен пипер
Начин на приготвяне:
Измивате, нарязвате и изчиствате от семките камбите, приготвяте си и карфиола като го разделяте на розички, на кръгчета нарязвате предварително изчистените моркови. На всеки компотен буркан се слагат четвърт глава лук и 2 – 3 скилидки чесън, оцет до ръба на буркана, 2 аспирина, после се слага листо целина и започвате да пълните с камби, карфиол и моркови.
Най-отгоре се добавят 2 с.л. захар и 1 препълнена с.л. морска сол и няколко зрънца черен пипер. Залива се със студена вода и се оставя запечатано на слънце, на следващия ден се обръща – процедурата се прави седмица до 10 дена и туршията е готова.
Карфиолът може да се приготви маринован и като си добавите цели зелки, когато приготвяте киселото зеле.
Коментари