Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Кога е правилно да добавяме солта

Кога е правилно да добавяме солта

Сол

Солта е главната подправка на всяко ястие. Може да забравите да добавите черен пипер или чубрица, но ако забравите солта, гозбата просто няма да се получи. Количеството сол, което слагате на всяка манджа, е въпрос на личен вкус.

В повечето рецепти се споменава сол на вкус или щипка сол. Естествено, не буквално – има се предвид, че солта се прибавя действително да придаде вкус на ястието, но в никакъв случай не бива да прекалявате, защото в прекомерни количества тя става наистина вредна.

След като вече уточнихме колко сол се поставя на гозбите, трябва да знаем кога точно се слага – в началото на ястието или пък в края. Няма категоричен отговор на въпроса, защото при различните ястия се добавя по различно време.

Ако например приготвяте рибен бульон, непременно трябва да добавите сол в самото начало на неговото приготвяне. От друга страна – ако приготвяте бульон от месо, можете да посолите едва, когато бульонът е напълно готов.

Друга важна подробност е, че по-мазните меса трябва да се посоляват по-обилно. Месата като пилешко и свинско не обичат да бъдат много солени, за разлика от рибата, която поема повече сол. Ако пържите зеленчуци, посолете ги непосредствено преди да ги изпържите, същото се отнася и за яйцата.

Посоляване на ястия

Когато готвите картофи посолявайте, след като вече са готови – непосредствено преди да отдръпнете от котлона. Рибката, за която вече споменахме, че обича солта, се посолява поне 20 минути преди да се изпържи.

Ако си приготвяте месо на скара, посолете го, когато го махнете от нея. И понеже на всеки се е случвало поне веднъж да пресоли ястие, нека да кажем и какво може да се направи, ако и при вас се е случила подобна ситуация.

Ако ястието е супа, може да добавите към нея 1 к.ч. прясно мляко. Друг начин за „отнемане” на солта е да добавите нарязан картоф в гозбата или да пуснете коричка хляб.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest