Италианският сладкиш Панетоне произхожда от Милано. Той се приготвя специално за коледните празници в Италия, както и в други части на света. Панетоне много прилича на нашия козунак, но има известни разлики, една от които е, че за този коледен сладкиш е необходимо по-малко месене, отколкото време за втасване. Друго, което създава интерес е височината, която има козунакът – около 20 см.
За да си приготвите Панетоне, за ви нужни няколко дена. С след като тестото вече е готово и омесено, се оставя да втаса цяло денонощие. Интересно е да се каже, че италианският сладкиш не само радва вкусовите ни рецептори, а помага и за различни други цели. „Циментово панетоне” е измислено от архитекта Енцо Мари с цел да се поставя в зоните, където е забранено за паркиране.
Проучване на италианския пазар показва, че едва 20 % от жителите на Италия предпочитат някакъв друг коледен десерт вместо Панетоне. Самата дума „панетоне” е с не особено ясен произход – водят се различни спорове, разказват се много легенди, но каквото и да казват този козунак е грабнал сърцата на хора от цял свят.
Ако в началото Панетоне е бил любим десерт само на италианците, в наши дни вече се приготвя навсякъде по света. Все повече хора преоткриват италианския козунак и си го приготвят за различни празници и поводи. С течение на времето се променят и някои съставки в рецептата – добавят се различни неща, които по традиция не присъстват в него. Ето и една рецепта за Панетоне със сушени плодове и ядки, която можете да направите само за няколко часа:
Панетоне
Необходими продукти: 1 кг брашно, 1 пак. суха мая за хляб или кубче, колкото кибритена кутия, ½ ч.л сол, 150 г захар, 3 яйца, 100 г масло, 50 мл прясно мляко, 100 г стафиди, 100 г сушени плодове, орехи, 1 бр лимон и 1 бр портокал
Начин на приготвяне: Пресявате около 500 – 600 г брашно, след което добавяте солта. Останалото брашно ще ви е необходимо при омесването. Разтваряте маята в млякото и правите дупка в брашното, където изсипвате маята. Разбивате яйцата със захарта и разтопеното масло. Постепенно добавяте тази смес в кладенчето от брашно. Хубаво омесвате тестото и оставяте да втаса – трябва да удвои обема си. Следващата стъпка е да добавите предварително настърганата кора от лимона и портокала, както и ядките и сушените плодове и пак да омесите тестото.
Слагате вече почти готовата смес във форма за печене – висока и предварително добре намазана с олио. Оставете отново да втаса. Върху самия сладкиш, непосредствено преди да ги изпечете, правите малък разрез във формата а кръст и слагате малко парче масло. Първите 10 минути печете козунака на 200 градуса, а останалите 20 – 30 минути на температура около 180 градуса. Оставете да изстине и съхранявайте в кутия, за да не изсъхва. По желание може да го наръсите с пудра захар, преди да поставите панетонето на коледната трапеза до баклавата и баницата с тиква.
Коментари