Сибирският лук (Allium schoenoprasum) е вид лук, появил се за първи път в Европа и Азия. Нарича се още шивес, салатен лук, левурда, див чесън и резанец. Представлява луковично тревисто многогодишно растение. Достига до 30-50 см височина и има кухи тръбообразни листа. Цъфти в бледомораво някъде през лятото.
Най-ранните документи за използването на сибирския лук е за древните китайци - някъде около 3 000 г. пр.н.е. Римляните пък вярвали, че сибирският лук може да облекчи болката от слънчево изгаряне или възпалено гърло. Смятали и, че яденето му има способността да вдига кръвното налягане и действа като пикочогонно средство.
Старите цигани използвали сибирския лук при гадаене, а снопове сушен сибирски лук около къщата отблъсквали болестите и злините.
Сибирският лук се отглежда заради листата. Те се използват като зеленчук и подправка. Най-близък е до зеления лук. Поради това дори китайското му наименование буквално се превежда като „тънък, миризлив зелен лук“.
У нас тази култура е все още доста непозната. Може да бъде намерена най-често по високите части на нашите планини, на овлажнени места. Но въпреки че е диворастящ в България, този роднина на чесъна и праза тепърва навлиза в родната кухня.
Зеленчукът се използва суров и нарязан на ситно. Подходящ заместител е на лука във всяка рецепта. Перфектна подправка за салати, омлети и печени картофи, както и за супи. Той е любим на хора, непонасящи острия вкус и мирис на обикновения лук. При силна топлинна обработка или сушене тези качества на сибирският лук стават още по-ненатрапчиви.
Всяко ястие, поръсено със ситно нарязаният сибирски лук непосредствено преди сервирането, носи неочаквано добър нов вкус. Най-добре се повлияват гозби с яйца, сирене или сметанови сосове, както и риба.
Салатният лук е перфектен, когато става въпрос за различни декорации. Освен листата му ядливите цветове на растението могат да са изненадващ декоративен и вкусов акцент, сложени в една обикновена зелена салата.
Когато решите да добавите сибирски лук към вашата гозба, то е добре да знаете как се комбинира с останалите подправки. Ако вече сте добавили лук или чесън, то употребата му се обезмисля. Вариантите за смесване на вкусовете иначе са неизброими. Добре е да се залага на съчетания с пресни, ароматни треви.
За да внесете нужната свежест във всяко ястие, в което смятате, че липсва, то добавете комбинация от магданоз, естрагон, салатен лук и див керевиз. Резултата неминуемо ще е зашеметяващ.
Хляб с крема сирене и див чесън
Необходими продукти: 130 мл вода, 85 г крема сирене, 1 и 1 /2 ч. л. сол, 1 ч. л. захар, 330 г брашно, 7 г прясна мая или 2 и 1/2 ч. л. суха мая, сибирски лук
Начин на приготвяне: Маята се разтваря в топла вода. Добавя се захарта и се оставя за 5 минути настрани. Брашното се пресява. Прибавят му се шупналата мая, крема сирене, солта и сибирският лук. Омесва се меко тесто и се поставя в намаслена купа.
Отгоре се покрива с кърпа и се оставя за един час или докато удвои обема си. Тестото се оформя в желаната форма. Поставя в намаслена тава и се пече се в предварително загрята фурна на 200 градуса за около 35 минути. Препоръчително е, докато се пече, на пода на фурната да се постави купа със студена вода.
Коментари