Един от най-популярните зеленчуци на българската трапеза е пиперката. Тя се включва както в много ястия, така и може да се консумира самостоятелно. И освен с изключителните се вкусови качества, тя ни радват и с букет от ценни вещества.
Още през далечният ХVII век лекари и знахари предписвали стрити на малки парченца чушки на страдащите от ишиас. Подобна била рецептата и за решаване проблемите с храносмилането и отделянето на газове.
Днес съвременната медицина потвърждава лечебната сила на този вкусен зеленчук. Доказано е, че чушките имат способността да стимулират стомашната секреция. Освен това са сред най-богатите източници на витамини. Интересното е, че колкото по-зрял е плодът, толкова повече витамини има в него.
В чушките има изобилие от витамин В комплекс. В червените чушки има 30 пъти повече каротин, за сметка на зелените, но пък в зелените има 4-5 пъти повече витамин С, отколкото в лимоните. До тях се доближава единствено черното френско грозде.
Поради това е препоръчително чушките да се се включват в менюто на хора, страдащи от анемия, тъй като доброто съотношение между витамините С и Р съдейства за укрепване стените на кръвоносните съдове. Посоченият витамин Р се съдържа главно в червените и жълтите камби, което е най-полезно и за хората, страдащи от диабет.
От сортовете чушки, за най-ползотворни се считат лютите чушлета. Подобно действие на тяхното имат и лютите “роднини” на чушките. Това е поради наличието на алкалоида капсацин, който поражда лютивината. Той стимулира отделянето на стомашен сок, възбужда апетита и действа благоприятно на нервите.
Капсаициноиди, придаващи лютивината на чушките, имат още едно интересно приложение. Наскоро учени от Хонконг установиха, че именно лютите чушки предпазват от сърдечни заболявания.
Проведено е изследване, в което две групи хамстери били подложени на високохолестеролна диета. След това им била дадена група храна с вариращи количества капсаициноиди. След анализа било установено, че лютивите вещества понижавали нивата на лошия холестерол, като намалили натрупването на холестерол в тялото и увеличили разграждането и отделянето му.
Освен това те блокирали действието на ген, който кара артериите да се свиват, ограничавайки притока на кръв към сърцето и другите органи. Благодарение на това мускулите се отпускали и се разширявали, като по този начин се увеличил и притокът на кръв.
От това следва, че капсаициноидите са благоприятни за подобряването на редица фактори, свързани със сърдечното здраве и нормалното кръвно налягане. Всичко е въпрос на баланс.
Коментари