Лютите чушки са използвани и обичани почти навсякъде по света, поради своя огнен вкус и доказана полезност за човешкото тяло. Този зеленчук съдържа изключително полезното вещество капсацин, има повече от 40 витамина, 20 минерала и изобилие от други полезни компоненти, които подобряват функционирането на организма.
Лютите червени чушки са включени в списъка на ТОП 10 продукти, които експерти от Световната здравна организация препоръчват за задължителна консумация, тъй като помагат за поддържане на здравето и удължаване на живота.
Но в допълнение към ползите от лютите чушки, има ли някаква вреда от тяхното използване?
Въпреки огромните ползи от лютите чушки, все още се разгарят много дискусии сред учените по темата за тяхната вреда. Въпреки че капсаицинът има много ползи за здравето, той не е подходящ за всеки. Някои са по-чувствителни към него и изпитват неприятните му странични ефекти. Основно лютите чушки нанасят вреди на тялото ни, когато се консумират в излишък, както много други храни.
Редовната консумация на повече от една чушка увеличава риска от развитие на различни негативни последствия за здравето.
Възможните вреди от лютите чушки
- Гадене, повръщане.
- Диария. Капсаицинът дразни лигавицата на храносмилателния тракт, причинявайки стомашно разстройство и диария.
- Киселинен рефлукс. Усещането за топлина, което капсаицинът създава, дразни стомашната лигавица, което провокира рефлукс и киселини.
- Повишено отделяне на жлъчни сокове.
- Възможни дерматити, раздразнения и изгаряния на кожата, лигавиците, очите.
- Възможни алергични реакции.
- Намаляване на вкусовите усещания при честа употреба на люти чушки.
- Повишено изпотяване поради повишена топлина в тялото.
- Главоболие.
- Възможни кръвоизливи при наличие на склонност.
- Ако почувствате главоболие, задух или кашлица след ядене на люти чушки, обадете се на вашия лекар. Това може да е симптом на отравяне.
За кого не е добра идея да яде люти чушки?
Лютите чушки са опасни и вредни при:
- при всякакви заболявания на стомашно-чревния тракт (язва, колит, гастрит, ентероколит и др.) се появяват болки в корема от люто;
- при хемороиди;
- при чернодробни заболявания (хепатит, холецистит и др.);
- при хипертония;
- при астма;
- при бъбречни заболявания;
- при рани в устната кухина;
- при остро възпаление на гърлото и сливиците;
- за деца, особено до 10 години е забранен;
- за хора, склонни към алергични реакции;
- за бременни и кърмачки.
Предпазни мерки при готвене с люти чушки
Лютите чушки, особено червените са изключително люти, затова при консумацията им трябва да се спазват редица предпазни мерки:
- При рязането и обработката им се препоръчва да носите ръкавици, тъй като някои особено люти сортове могат да изгорят кожата при най-малък контакт;
- Избягвайте контакт на чушките с лигавиците;
- След работа с люти чушки, трябва да измиете добре всички повърхности, ръце и използвани прибори;
- Ако частици от чушка попаднат върху кожата и лигавиците, изплакнете ги обилно със студена вода и намажете с растително масло;
- Ако сте яли люти чушки и усещането за парене е станало непоносимо, трябва да го измиете с мляко, а не с вода, да хапнете малко кисело мляко или да убиете топлината с кисел вкус (напр. лимон или лайм).
- Не забравяйте, че сушените чушки могат да бъдат по-люти от пресните.
Запомнете!
Лютите чушки трябва да се приемат от хора без противопоказания и то в много малки количества, само тогава няма да навредят на тялото ви! Препоръчва се да се консумират не повече от 15 г люти чушки на ден.
Вижте също:
Коментари