Лютата чушка е малък храст, висок около 60 см. Листата са и елипсовидни с много цвят, а стеблата - разклонени. Плодът и е с малък размер, а формата - от сферична до удължена.
Чушлетата могат да бъдат жълти, оранжеви, често червени или бордо, а също и маслинено или черно. Има пикантен аромат и остър вкус. Нейната родина е Америка, но в днешно време се отглежда във всички тропически страни, включително Тайланд и Индия.
Лютата чушка се използва като подправка в кулинарията и е част от многото подправки. Използва се и в медицината.
Състав на лютите чушки
Пикантните чушлета съдържат захариди, фибри, малко органични киселини, пектини, много витамин С (около 250 мг), витамини В, Е, А, РР. От химическите елементи съдържа калий, натрий, магнезий, калций, фосфор, силиций, сяра, желязо. В нея е намерено тлъсто масло, етерични масла, веществото капсаицин (на което се дължи и паренето на червения пипер).
Калоричното съдържание на лютия пипер е около 40 ккал. Лютият червен пипер е два пъти по-калоричен от червения сладък пипер. Но за фигурата това не причинява голяма вреда, тъй като лютият се използва в много малки количества, а ползата от него е голяма.
Полезните свойства на лютите чушки
Червеният лют пипер има редица полезни свойства: обезболяващо, противовъзпалително, локално дразнещо, сгряващо, отхрачващо, антипиретично, възбужда апетита, вазодилатиращо и вазоконстрикторно средство, укрепва имунитета.
Използването на червения лют пипер е ясно - стимулира апетита, подобрява храносмилането, подобрява секрецията на стомашния сок. Полезен е за пречистване на съдовете, при нервно претоварване, сърдечни пристъпи и състояния на припадък.
Капсаицинът стимулира освобождаването на ендорфини, които повишават устойчивостта на стрес и нервно напрежение, подобрява общото състояние, облекчава състояние на умора и повишава работоспособността на организма.
За локално раздразнение нанесете пластир от лют червен пипер, той се използва за лечение на настинки и ревматични болки. Аналгетичното свойство на лютия червен пипер се дължи на способността на веществото капсаицин да абсорбира невропептид, който води до болезнени импулси по дължината на нервните окончания.
При недостатъчно кръвообръщение на долните крайници се правят горещи вани с разтвор от лют пипер, което има затоплящ ефект.
При сърдечен удар лютите чушки може да бъдат безценни – заместват нитроглицерина, защото в зависимост от състоянието на организма може да разшири или стесни кръвоносните съдове.
Също така лютите чушки се използват като профилактично средство за пречистване на кръвоносните съдове от холестеролни плаки.
Смленият лют червен пипер присъства в състава на много лекарства - за малария, за невралгични и ревматични болки, за измръзване. Той се явява като стимулатор на нервните окончания и кръвообащението, подобрява метаболизма, намалява телесното тегло, премахва излишната вода и разтваря мастните натрупвания.
Потенциални вреди от лютите чушки
Вреда за здравето лютите чушки може да предизвикат, когато се употребяват при пептична язвена болест, хипертония, гастрит, стомашно-чревни възпалителни процеси, безсъние, чернодробно заболяване, бременност. Не се препоръчва при свръхчувствителна кожа да се прилага като пластир или мехлем с лют червен пипер.
Вижте още:
Коментари