Италианската кухня е изключително популярна в целия свят. Съставките и ястията и са различни в различните региони. Хлябът е неизменна част от тази кухня, играещ различни роли както на регионално, така и на национално ниво с много вариации.
Класическият италиански хляб се нарича Чабата. Той има характерна структура - вътрешността му е пълна с големи кухини, образували се от многократното встасване на тестото. Освен от магазина този изключително вкусен хляб може да приготвите и у дома. Ето как:
Чабата (чибата)
Необходими продукти:
За бига: 125 г бяло брашно, 1/2 ч.л. захар, 1/2 ч.л. суха мая, 150 мл вода
Втори етап: 1 с.л. сухо мляко, 2 с.л. зехтин, 375 г бяло брашно, 1 ч.л. сол, 1 ч.л. захар, 1 ч.л. суха мая, 250 мл вода
Начин на приготвяне:
Първо се приготвя бигата (малка порция течно тесто, което встасва отделно). Брашното, захарта и маята се смесват в голяма купа и се разбъркват, като се добавя малко по малко вода. Купата се покрива с кърпа и се оставя да втаса за няколко часа или за цяла нощ.
Към бигата се добавят останалите брашно, сухо мляко, зехтинът, солта, захарта и маята. Всичко се разбърква добре, като бавно се добавя водата. Полученото меко тесто се покрива и се оставя на топло за 2 часа. Тестото трябва да утрои обема си.
Тестото се изсипва върху намазнена хартия за печене. С набрашнени ръце се оформят две дълги парчета. Оставят се да втасат отново за 45 минути на топло. Чабатите се пекат в предварително загрята фурна на 220 градуса за 20-25 минути, докато получат златиста коричка. Готови са, когато при почукване с пръст върху коричката се чува звук, сякаш отвътре са кухи.
Готовите чабати се вадят от фурната и се оставят да изстиват върху кухненска решетка.
Италианците са големи почитатели на хлебопекарните. Те могат да бъдат открити в почти всеки дом. Поради това имат и специална рецепта за хляб за хлебопекарна.
Хляб за хлебопекарна
Необходими продукти: 450 г бяло брашно, 1 1/2 ч.л. суха мая, 1 ч.л. сол, 2 с.л. зехтин, 225 мл. вода
Начин на приготвяне: Брашното, водата, солта, зехтинът и сухата мая се поставят в тавичката на машината за хляб. Тя се включва в режим на бял хляб и след приключване на цикъла, хлябът се изважда и се оставя да почине върху кухненска решетка за половин час.
Полученият хляб се характеризира с многото си въздушни порички и лекота, наподобяваща козунак.
Друг изключително интересен хляб идва от региона Апулия, Южна Италия. Той се приготвя с оцет.
Апулски хляб с оцет
Необходими продукти: 500 г брашно, 500 г дурум (семолина/грис) брашно, 25 г прясна мая, 20 г сол, 450-500 мл вода, 30 мл бял оцет, 150 мл вода
Начин на приготвяне: Двата вида брашно се смесват, а маята се разтваря в топла вода и се оставя да шупне за около 10 минути. Шупналата мая се прибавя към брашното и се омясва добре. Към тях се прибавя 50 мл вода със разтворената сол.
Добавят се и 150 мл вода + 30 мл оцет. Омесва се еластично тесто. Покрива се и се оставя се за 25-30 минути. Тестото се премесва и се оформя кръгла питка и отново се покрива. Оставя се за 35 минути.
През това време фурната се включва на максимум с тавата, в която ще се пече хлябът. Тестото се поставя върху сгорещена тава и се пече на средна скара, като се намалява температурата до 220 С, за около 45-60 минути. Полученият Апулски хляб трябва да има дебела златиста коричка.
Коментари