Чубрицата е широко използвана в кулинарията – отива на постни и месни ястия, често се смесва и с други подправки като черен и червен пипер, дафинов лист, магданоз, чесън.
За кулинарни цели се използва надземната част – чубрицата е употребявана още в Древен Рим, а по-късно, през Средновековието, подправката е добавяна към сладкиши.
Тя е една от основните съставки на обичаната шарена сол. Подправката може да се използва и свежа и суха – освен в кулинарията, чубрицата е много популярна и в народната медицина.
Ароматното растение помага при стомашно-чревни заболявания, като стимулира стомашната дейност, засилва отделянето на стомашен сок. Не на последно място чубрицата редуцира образуването на газове.
Тъй като стимулира стомашната дейност, чубрицата е подходяща за подправяне на различни трудносмилаеми храни, каквито са лещата, бобът, картофите, различните видове меса.
Извлекът от чубрица е изключително ефикасен при лошо храносмилане – за да си го направите, залейте 2 с.л. чубрица с 500 мл вряща вода. Оставете така сместа поне 3 часа, след което прецедете и пийте три пъти на ден – винаги преди храна.
При редовно консумиране на тази смес ще забележите, че газовете са намалели – метеоризмът в червата ще изчезне напълно, а храносмилането ви е подобрено значително. Ще спрете да усещате тежест в стомаха след като сте се нахранили.
Чубрицата може да бъде от помощ и при разстройство – направете си чай от изсушената билка. Набраните листа веднага след цъфтежа се използват против глисти. За успокояване на болки, направете си запарка от растението.
Чубрицата е добре позната и като болкоуспокояващо средство – помага още при повръщане, има и отхрачващо действие. При суха кашлица се препоръчва отвара с 1 ч.л. суха чубрица и 1 ч.ч. вряла вода. Сложете подправката във водата и изчакайте десет минути.
После прецеждате сместа и я подслаждате с мед. Пие се като чай – докато е все още топла. В народната медицина чубрицата е използвана и за сваляне на високо кръвно налягане.
Коментари