Очиболецът е билка, позната още като горско прозорче, възел и бутурак. Открива се в мочурливите, влажни места, покрай реките и предпланинските райони.
Билката представлява многогодишно тревисто растение. Цъфти в красиви жълти цветчета, от които се получава плод от набръчкано сухо орехче с многобройни семена. Използваемата част на растението е коренът. Той се вади рано на пролет или през късна есен. В него се откриват активни съставки, като етерични масла, танини, гликозиди, органични киселини, восък и др.
Впечатляващи са нивата на катехинови дъбилни вещества, галотанин, елаготанин, както и свободна елагова киселина, тритерпеновите торментилови киселини, тритерпеновият гликозид торментозид. Всички тези елементи способстват кръвоспиращото, противовъзпалително, запичащо и спазмолитично действие на очиболеца.
Очиболецът е често срещана съставка на редица целебни рецепти. Запарката от него се прилага за прочистване на белите дробове, маточни кръвоизливи и кръв в урината. С него се лекуват кръв от носа и възпалени сливици. За целта 2 чаени лъжички от билката се заливат с 300 мл вряща вода.
Запарката се оставя за около час, след което се прецежда. От нея се приема по 1 кафена чашка преди ядене 3 пъти на ден. При вътрешни кръвоизливи има опасност за болния. В подобни случаи трябва да се приема под лекарско наблюдение.
Билката има и външно приложение при рани, контузии, мокри екземи, напукана кожа, ентероколити, кръвящи хемороиди и др. За целта се приготвя отвара от очиболец. 30 г билка се заливат с 500 мл вряща вода, след което се прецежда. С полученото се намазват засегнатите участъци.
Може да се приготви и настойка от цялото растение в зехтин – 1:1. Прилага се при заболявания на кожата. Пресен корен от растението, накиснат в бяло вино пък, се оставя да престои десет дни. Използва се за повишаване на апетита.
Освен използван за лечебни цели, за очиболеца се смята, че притежава и магически свойства. Носейки го под формата на амулет, той осигурява на притежателя си любов, пари, мъдрост и дълголетие.
Коментари