Gotvach.bg»Статии»Какво да сготвя»Галет и кростата - вкусните братовчеди

Галет и кростата - вкусните братовчеди

Пламена M.Пламена M.
Джедай
2k1k
Кростата

Галет и кростата са доста различни в някои аспекти, но всъщност са доста еднакви по своята същност вкусни братовчеди.

Галет e наименование, което се използва да означи френско тестено изделие, напомнящо пай - вкусната плънка е старателно обгърната от пласт тесто в овална или произволна форма. Най-популярен е Бретонският галет, който представлява апетитен солен пай с яйца и месо.

Кростата пък е великолепен сладкиш с хрупкав маслен блат и сочен и ароматен пълнеж. Той също наподобява пай или торта. Родината на специалитета е Италия. Рецептата за него се заражда в малко италианско село, където традиционно се приготвя от пясъчно тесто с различни сладки или солени плънки - плодови, шоколадови, зеленчукови, с ядки, сирена, кремове.

И докато галет се използва предимно за приготвяне на солени изкушения, то кростатата е по-популярна в сладкия си вариант, като десерт. Тя, за разлика от галетата, може да се срещне както открита, така и закрита - с решетка от ленти тесто.

За да усетите приликите и разликите между галет и кростатата, то трябва да се докоснете до рецептите за тези вкусни пайове.

Гател с патладжани

Галет

Необходими продукти:

За тестото: 125 г меко масло, 1 яйце, 1/2 ч.л. сол, 200-250 г брашно, сух босилек, 1 с.л. хладка вода

За плънката: 1 патладжан, 1 тиквичка, 7-8 чери домати, 100 г сирене Гауда, 100 мл готварска сметана, 1 яйце, зехтин, черен пипер, сол

Начин на приготвяне: Брашното се изсипва в купа. Маслото се реже на малки парченца и се претрива с ръка. Добавя се яйцето, солта и сухият босилек. Меси се, до получаване на хомогенна смес. При необходимост се добавя супена лъжица хладка вода. Готовото тесто се увива в прозрачно фолио и се охлажда за половин час.

През това време се подготвят зеленчуците. Тиквичките се почистват добре с четка. Не се белят. Патладжаните се белят на райета. Патладжаните и тиквичките се нарязват на кръгчета. Чери доматите се режат на филийки.

Капка зехтин се загрява в тиган и се разнася равномерно. Тиквичките и патладжаните се слагат в тигана за няколко минути, като се обръщат и от двете страни. При всяка партида зеленчуци се капва отново по капка зехтин в тигана.

Фурната се загрява на 200 градуса. Тестото се вади от хладилника. Разстила се върху хартия за печене с размера на тавата. Листа с тестото се поставя върху тавата за печене. В средата се подреждат тиквичките, патладжаните и чери доматите, като се редуват ветрилообразно. Отстрани се оставя свободно място. Поръсва се със сол и малко зехтин. Свободните краища се завиват към центъра и леко се прищипват.

Външната част на ръбовете на галета се намазват с четка с разбито яйце. При яйцето се добавя сметаната и се разбива с бъркалка. В нея се настъргва и 100 г сирене Гауда, поръсва се със сол и черен пипер. С получената смес равномерно се залива галетатът.

Пече се до готовност, докато заливката стегне и придобие златист загар. Поднася се топло.

Кростата с круши

Кростата с круши

Необходими продукти:

За тестото: 250 г брашно, 100 г фина кристална захар, 1 щипка сол, 1 ч.л. ванилена захар, 120 г масло, 3 жълтъка

За пълнежа: 2 големи ароматни круши, 1 с.л. масло, 3 с.л. бяло вино, ½ ч.ч. захар

За крема: ½ ч.ч. захар, 500 мл прясно мляко, 40 г царевично нишесте, 3 жълтъка, 100 г бисквити амарети или ореховки, 2 с.л. амарето

Начин на приготвяне: Брашното се пресява. Към него се прибавят захарта, ванилията и солта. Добавя се и маслото и с ръце се стрива на трохи. Сипват се жълтъците и се оформя гладко тесто. Завива се с фолио и се оставя 30 минути на хладно в хладилника.

През това време крушите се обелват и нарязват. В тиганa се загряват виното, захарта и маслото. Добавят се и крушите и се оставят да поврат 2 минути.

Приготвя се кремът, като жълтъците се разбиват с ½ ч.ч. от млякото и с нишестето. Останалото мляко се кипва в тенджерка със захарта. Още врящото мляко се налива на тънка струя в жълтъчната смес при непрекъснато бъркане. Сместа се връща на котлона, докато се сгъсти. Когато това стане, се сваля от огъня. Прибавят се натрошените бисквити и амаретото.

Тестото се вади от хладилника и се разточва във форма за печене. Върху него се изсипва пълнежът. Отгоре се подреждат крушите. Сладкишът се пече се около 40 минути на 180 градуса. Кростата се сервира студена, поръсена с пудра захар и канела.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest