В руската кухня червеното цвекло е изключително популярно и се използва за направата на всякакви супи, салати и предястия.
Този не толкова разпространен у нас зеленчук е бил известен в руската кухня още през 11 в., а масовото му използване за кулинарни цели са налага окончателно около 14 в., заедно с ряпата и зелето. През 16-17 в. става толкова типичен за руската кухня, че руснаците започват да го възприемат като местен зеленчук.
Ето няколко традиционни руски рецепти, които няма как да бъдат приготвени без червеното цвекло.
Необходими продукти: 2 глави червено цвекло, 300 г зеле, 1/2 водна чаша кисело мляко, 2 моркова, 1 глава кромид лук, 1 картоф, 3 с. л. олио, 1 с. л. захар, 1 с. л. доматено пюре, лимонов сок и сол на вкус, 1 връзка копър или магданоз.
Начин на приготвяне: Обеленият картоф се слага да ври в подсолена вода и след като е готов се претрива заедно с бульона. Ситно нарязаните червено цвекло, зеле, морков и лук се слагат в тенджера заедно с доматеното пюре, захарта, солта, картофената смес и малко вода и се задушават около 25- 30 мин.
След като всичко е готово се добавя вода, колкото ястието да придобие вид на супа и се добавят лимоновия сок и олиото, магданоза или копъра. Към сипания в купички готов борш, се слага по 1- 2 лъжици кисело мляко.
Червено цвекло със сметана
Необходими продукти: 500 г червено цвекло, 1 морков, 1 водна чаша заквасена сметана, 1 с. л. лимонов сок, 1-2 с. л. брашно, 50 г масло, сол и захар на вкус.
Начин на приготвяне: Цвеклото и морковът се нарязват на ивички, напръскват се с лимонов сок, добавя се малко масло и вода и се задушават около 40- 50 мин, като периодично ги разбърквате.
В отделен съд се запържва брашното с маслото, добавя се сметаната, захарта и солта и всичко ври не повече от 1- 2 мин. С така полученият сос се заливат готовите вече зеленчуци.
Необходими продукти: 500 г цвекло, 50 г пушена сланина, 1- 2 зелени ябълки, 1 чаша червено вино, 1 чаша плодов сок, канела, карамфил, сол и захар на вкус.
Начин на приготвяне: Ябълките и цвеклото се обелват и настъргват на едро. Сланината се разтопява и към нея се добавят настърганите продукти и всички подправки без виното.
То се слага най-накрая, след като всичко е вече достатъчно омекнало. Така полученото ястие се сервира най-често в комбинация с месни продукти.
Коментари