Алабашът е много разпространен в България, който често се бърка с гулията. За консумация се използва стеблото му, което е силно удебелено, закръглено, зелено или виолетово. Ето някои идеи как да консумирате алабаша:
Суров алабаш
Алабашът, особено през зимните месеци, замества пресните салати. Настърган, с добавен настърган морков се доближава неимоверно до лятната салата зеле с моркови.
Пържен алабаш
Нарязва се като картофи за пържене. Пържи се в зехтин или олио. Когато е готов, отгоре се поръсва сол, черен пипер и лимонов сок.
Печен алабаш
Алабаша се обелва, след което се нарязва на форми по желание. Слага се в тавичка върху намаслено фолио, като отгоре отгоре се поръсва с малко олио и се пече на 180 С, докато омекне- около 20 мин. Така опечения алабаш се слага в чиния, като по желание може да му се добавят: маруля, сирене, фурми, круши, запържена шунка, печени ядки.
За още по- добър вид и вкус отгоре може да се поръси със смес от 1 с.л. мед, 2 сл. лимонов сок и 2 сл. олио.
Алабаш с моркови
Алабашът и морковите се нарязват на кубчета, солят се и се сваряват за около 20-25 мин. Отцеждат се и се слагат в купа. С вилица се притискат, за да се смачкат леко кубчетата, като не трябва да става съвсем на пюре. Добавят се 1 с.л. масло и няколко щипки индийско орехче.
Подходяща гарнитура е за месни изделия.
Пълнен алабаш
Няколко малки главички алабаш се почистват, след което се сваряват. Когато са готови внимателно се издълбават с лъжица.
Отделно се задушават се зеленчуци, нарязани на дребно ( броколи, морков, гъби, издълбаното от алабаша, вътрешните листа на алабаша). Когато омекнат добре им се добавят сол, черен пипер, инд. орехче или къри и сметана.
С готовите зеленчуци се пълнят алабашите, като отгоре се настъргва малко кашкавал или друго бързо- топящо се сирене (като синьо сирене например).
Гарнитура от алабаш
2 – 3 глави (грудки) алабаш; 1 с.л. брашно; 1 глава кромид лук; 1 с.л. нарязан магданоз; 2 с.л. олио
Алабашът се обелва, измива се и се нарязва на малки парченца. Залива се с вода, да го покрие и се сварява до омекване. Лука се реже на дребно и се задушава до златисто с олио, поръсва се с брашното и се смесва с алабаша. Вари се още малко и след като клокне се поръсва с магданоз.
Която и идея за приготвяне на алабаша да изберете, няма да сбъркате. Освен вкусовите си качества, той притежава и множество полезни свойства, които ще укрепят организма ви.
Коментари