С появата на тостове в различните страни по света са се появили интересни традиции. Наздравиците и пиенето на алкохол в различните места по света са се усвоили по различен начин.
Смята се, че първи са си казвали Наздраве англичаните през XVII век. Тогава към виното се е добавяло хляб и подправки, за да се намали киселинността му.
Етикетът във Франция задължава напитките да се сервират първо на дамите, а алкохолът трябва да е до средата на чашата, за да не може човек да се полее при наздравица, което е признак на пошлост в страната.
В Испания поверията забраняват чукането на чаши, които са пълни в вода, вместо с алкохол. Подобна наздравица в страна обещава седем години лош секс.
Позволените напитки в Италия за вечеря са вино и вода, като бирата е смятана за вулгарна и неприемлива напитка, особено ако сте поканили гости у дома.
Културата при наздравиците в Чехия изисква хората да се гледат в очите при чукането на чашите, както и да не кръстосват ръцете си едни с други.
В Грузия наздравиците са задължителна част от всяко сядане на масата и за една вечер могат да се вдигнат между 20-30.
Традицията в Русия е всяка наздравица да е съпроводена от шеговита реч. За признак на ниско възпитание се смята, ако бутилката не се прибере от масата, след като се изпразни.
Националното питие в Казахстан се казва кумис и представлява ферментирало конско мляко. Традицията в страната не позволява тази напитка да се изхвърля и остатъците от нея трябва да се върнат обратно в каната.
По време на тост в Китай младите трябва да държат чашите си по-ниско от тези на възрастните, като от първата чаша напитката се пие до дъно, след което се обръща на масата, за да се види, че нищо не е останало.
В Перу е прието чаша с бира да си поделят всички на масата, като въртят в кръг напитката помежду си.
В Нигерия за омъжена се счита двойката, не след като подпишат официален документ или свещеник ги обяви за съпрузи, а когато си кажат Наздраве с палмово вино.
Коментари