Gotvach.bg»Статии»Билки»Аспарагус

Аспарагус

Кристина ЧерниковаКристина Черникова
Администратор
971162k
Аспарагус

Аспарагус /Asparagus/ представлява род многогодишни тревисти растения. Те са познати още с наименованията зайча сянка, мъката на художника и др. Представителите на рода се отличават с изправено зелено стебло, достигащо височина от 120-150 сантиметра. Листата на растениято са видоизменени клонки, които са дълги до 3 сантиметра. Те формират нещо като снопчета.

Коренището е дебело хоризонтално, удебелено. Растенията от рода се срещат в умерените, субтропичните и тропичните области. Виреят в Източна и Южна Африка, континентална Европа и Азия. В този род влизат 300 растения, някои от които са култивирани, а други - диворастящи. Култивираните растения от този род, към които спадат и аспержите, могат да употребяват с кулинарни цели. Диворастящите обаче не са подходящи за консумация, тъй като притежават горчив вкус.

Състав на аспарагус

Аспарагус

Аспарагусите съдържат множество съставки, някои от които доста полезни за човешкия организъм. Оказва се, че растенията от този род са източник на наситени, полиненаситени и мононенаситени мазнини, вода, фибри, захароза, фруктоза, глюкоза, белтъчини. Източник са на калций, желязо, калий, натрий, мед, цинк, селен, манган. В тях се съдържат и аминокиселини като пролин, серин, аланин, триптофан и др. Освен това в състава им присъстват витамин А, витамин В1, витамин В2, витамин В3, витамин В6, витамин С, витамин Е и витамин К.

Отглеждане на аспарагус

Както вече стана дума, някои видове аспарагус могат да бъдат отглеждани като декоративни растения. Аспарагусът се засажда посредством разделяне на корена. Това може да се случи и чрез семена. Препоръчително е в почвата около корените да присъства течен азот. Освен това тя трябва да бъде рохкава. Ако ще отглеждате аспарагус посредством семена, е добре те да бъдат покрити с около 5-10 сантиметра пръст.

Аспарагусът се развива най-добре на полусенчести места. През летните месеци издържа затопляне до 20-25 градуса, а през зимните месеци температурата му не бива да е под 15 градуса. Аспарагусите се нуждаят от повече вода почти през цялата година. През зимата обаче можете да понамалите поливките.

Опасностите, за които трябва да внимавате през цялото време, докато отглеждате аспарагус, са вятър, който да спомогне за нападение на вредители, засушаване, пряка слънчева светлина или недостатъчно светлина. Не опитвайте да подрязвате растението, защото това също не би му се отразило добре.

Аспарагус

Редовно преглеждайте аспарагуса за жълти краища, защото ако цветът им се промени или започнат да изглеждат съсухрени, това би означавало, че или светлината е прекалено силна или в почвата няма достатъчно влага. Проверявайте и дали растението не е нападнато от вредители. Такива биха могли да се окажат акарите, листните или щитоносните въшки. Можете да се справите с тях с помощта на препарати, предлагани в специализираните магазини.

Готвене на аспарагус

В кулинарията на редица страни се употребява надземната част на някои ядливи видове аспарагус. Те могат да се консумират в свежо състояние, а също да се подлагат на термична обработка, като често им се добавя малко краве масло и зеленчукови бульони.

Комбинират се със зеленчуци като картофи, моркови, грах, чушки, домати, краставици, броколи. Добавят се и към специалитети с яйца и гъби. Използват се като гарнитура към ястия от пилешко, телешко, говеждо и свинско месо. Овкусяват се с всякакви сосове и подправки като бял пипер, черен пипер, майорана, а също и чесън.

Аспарагус

Ползи от аспарагус

Отглеждането на аспарагус като декоративно растение може да се окаже от полза, не само защото той би придал уютен и красив вид на дома ви. Според специалистите аспарагусът спомага за пречистване на въздуха от бактерии. По тази причина във всеки дом трябва да има няколко саксии с това растение, особено ако жилището живеят малки деца.

Коренът на ядливите представители на рода пък спомагат при борбата с множество неприятни състояние. Проучванията показват, че аспарагусът е полезен при задържане на течности заради неговия диуретичен ефект. Растението е ефективно при трудно уриниране, проблеми с простатата и бъбреците, както и при оплаквания на черния дроб. Освен това той спомага за нормализиране на кръвното налягане и по тази причина се препоръчва на пациенти с хипертония и други заболявания на сърдечно-съдовата система.

Кърмачки

Отбрани представители на рода и по-конкретно Asparagus racemosus се употребява за регулиране на хормоналната секреция. Той спомага и за увеличаване на кърмата при кърмачките. Растението подпомага имунната система и повлиява благотворно храносмилателната система. Освен това в при някои култури се употребява заради разхлаждащото му действие.

Растението се препоръчва на жени в менопауза и такива, при които се наблюдава нередовна менструация. Asparagus racemosus се тачи много в тибетската и китайската медицина. Смята се, че помага при всякакви болести, включително главоболие, гонорея, диабет, дизентерия, стомашни проблеми и ревматизъм. Използва е още като противоглистно средство и против кашлица.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес