Маслините са култивирани от човека преди повече от 7 000 г., а днес са почти задължителен елемент на всяка трапеза. Отглеждат се на различни места по света - някои по-традиционни като Италия, Испания и Гърция, други - по-необичайни като Швейцария. Но независимо къде се отглежда, маслината си има своите характеристики, които отговарят на дадения сорт.
Най-лесният начин да разделим маслините е на черни и зелени.
Разлики между черни и зелени маслини
Черните маслини като цяло са с по-лек вкус. В повечето от тях може дори да доловите плодова и дори леко сладка нотка. Зелените са на другата крайност. По-горчиви, често доста по-твърди.
Силният им вкус и аромат идват както от самия сорт, така и от факта, че се консервират по-дълго време. Често зелените маслини се продават без костилка, като на нейно място в маслините има чушка, бадеми, скилидки чесън и т.н.
Друга разлика между черните и зелените маслини е маслеността – черните са по-маслени от зелените.
Разбира се, когато говорим за черни маслини, колкото и странно да ви звучи, първо, трябва да се уточни точният нюанс на черно. Ако те са катранено черни, с еднакъв по наситеност цвят от всички страни, както и отвътре – със сигурност сте си купили боядисани маслини.
Дори брани от едно и също маслиново дърво, някои от тях имат по светли страни, а даже някои сред тях са и зелени.
Второ, дори да са потъмнели от ферментативния процес, те никога не стават катранено черни както отвън, така и отвътре.
В днешно време черният цвят се получава, като се берат зелени маслини, които после се боядисват с железен глюконат, но понякога се обработват и със сода каустик, а има съобщения и за нелегалното им боядисване с текстилна боя за дрехи.
Така че бъдете изключително внимателни с подбора на черни маслини.
Черни маслини Каламата и зелени маслини Халкидики
Каламата е най-популярният сорт черни маслини. Името му идва от гръцкия град Каламата, откъдето произлиза този сорт. Каламата имат мек вкус, берат се, когато са напълно узрели. Консервират се в оцет, зехтин или дори вино.
Мекият им вкус ги прави подходящи за всякакви видове ястия и мариновани маслини. Ако ги сервирате като ордьовър с маслини, съчетайте ги със сирене фета, шардоне или пино ноар, към което сте добавили микс от подправки.
Халкидики са най-популярните зелени маслини. Сами се досещате за произхода им. Най-често се консервират и съхраняват в саламура. В някои маслини Халкидики може да усетите леко лютива нотка. Те са едри маслини, често са със силен и натрапчив вкус, продават се най-често пълнени с бадеми.
Използвайте ги във вашите салати с маслини.
Вижте още:
Коментари