Цената на хляба няма да се покачи, дори и ако планираното поскъпване на тока се осъществи, уверява Мариана Кукушева от Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите.
Ниската плажежоспособност на по-голямата част от българите, както и нелоялната конкуренция от сивия сектор, са двете основни причини, заради които стойностите на хляба и хлебните изделия няма да се променят.
Кукушева обаче добавя, че бутиковите пекарни могат увеличат цените на произвежданите изделия, ако цената на тока се вдигне.
В тези пекарни се осъществява директна връзка между производителя и клиента. Но при масово продавания хляб в търговската мрежа цените са доставка се уговарят за определен период от време.
В хранително-вкусовата промишленост 80% от енергийните разходи са свързани с цената на тока, заради това именно тя влияе на себестойността на хляба, обяснява още експертът пред Дарик радио.
Истината е, че фактурите с новите цени на тока дойдоха. И действително повишението е 20%. Такса задължение към обществото струва 20% по-висока стойност на фактурите, и то без ДДС. В момента доставните цени на хляба не са променени – казва Кукушева.
От браншовата организация обаче дори не са коментирали евентуално увеличение за хляба, тъй като на пазара 45% от конкуренцията принадлежи към сивия сектор и съществена разлика в цените ще направи стоката на легалните търговци на практика непродаваема.
Голямата част от потребителите у нас са с малки доходи и биха предпочели по-евтините и съмнителни продукти на пазара.
Председателката на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите допълва и че за да бъдат компенсирани производителите, които плащат по-високи сметки за ток, но и да се запази цената на хляба, сивият сектор в бранша трябва да излезе на светло.
Необходимо е също да се въведе данъчна ставка за хляба в държавния бюджет за догодина.
Коментари