Макар белият и кафявият ориз да съдържат приблизително еднакво количество калории, кафявият има редица предимства, които не е никак зле да знаем. Достатъчни са ни около 100 грама от него, за да се почувстваме сити, а съдържащото се в него нишесте не води до натрупване на мазнини. Не съдържа и глутен, който е характерен за почти всички останали зърнени култури.
Ако сте начинаещи в приготвянето на ориз, то изберете някоя рецепта, която се изпълнява с кафяв ориз. С него имате по-малко възможности да сбъркате, тъй като се приготвя по-лесно от белия и слепва в много редки случаи. Белият ориз, от друга страна, често слепва, тъй като в него се съдържа повече нишесте.
Необходимото ни количество ориз за готвене се накисва във вода и се оставя да престои най-малко 7-8 ч. Отцежда се и се оставя да кисне в студена вода още 15 минути, след това още толкова време го оставяме да се отцежда. При този сорт ориз накисването е изключително важно, защото в противен случай варенето му ще ви отнеме много време.
Като изключим предварителната подготовка, за приготвянето на кафяв ориз ви трябва същото количество вода като за белия, най-добре пропорциите да бъдат 3:1. Разликата е в това, че при приготвянето на кафявия си има някои особени тънкости.
Оризът се слага в съд със студена вода на много силен огън. Добавя се сол и се захлупва с капак. Когато почти закипи, похлупакът се отстранява и котлонът се намалява до възможно най-ниската степен.
Оставя се да се готви между 30 и 45 минути (зависи от качеството на ориза). Много хора по грешка взимат див ориз, който на външен вид наподобява кафявия, но приготвянето му изисква значително повече време.
След като оризът вече е сварен, спрете котлона и го оставете покрит за още 15 минути, за да получите наистина фантастичен ориз. Ако за пръв път ще приготвяте такъв сорт, имайте предвид, че вкусът му е доста по-различен от този на белия, затова добавете повече подправки. Може да го варите в бульон по ваш избор, а след това да прибавите куркума, къри или някоя друга ароматна подправка.
Коментари