Кафявият ориз, който мнозина наричат диамантът сред зърнените храни и хляб за всеки, е изключително полезен продукт, чиито хранителни и вкусови качества събират редица почитатели из целия свят. Интересен факт е, че всички видове ориз започват именно като кафяв ориз.
Преминаването през мелница обаче отстранява триците /външния слой/ на зърното. Бялата сърцевина е почти изцяло съставена от въглехидрати, докато обелените трици са онова, в което се съдържа всичко ценно от хранителната гледна точка. Затова кафявият ориз превъзхожда многократно белия. При кафявият ориз единственото, което се премахва е неядливата люспа около зърното. Той е най-богатият на нутриенти сред всички форми на ориза.
Кафявият ориз има кафяв цвят, в някои случаи може да се забележи съвсем лек зеленикав оттенък. Има натурален силен аромат, който в някои случаи може да се обърка с плесен.
Състав на кафявия ориз
Кафявият ориз далеч надминава белия като хранителна стойност. Една чаша кафяв ориз съдържа 3.5 г фибри, докато същото количество бял ориз съдържа по-малко от един грам. Освен че е с високо съдържание на фибри, кафявия ориз е богат на въглехидрати, минерали, мазнини, витамини от В-групата, калий и селен.
100 г кафяв ориз съдържат 12.4% вода, 362 ккал, 3.5 г фибри, 76 г въглехидрати, 2.7 г мазнини, 7.5 г белтъчини, 0 г холестерол и 0 г захари.
Избор и съхранение на кафяв ориз
Когато купувате кафяв ориз, внимателно оглеждайте опаковката за следи от мухъл и други нередности. На етикета трябва да има упомената информация за производител и срок на годност.
Съхранявайте кафявия ориз на тъмно и прохладно място, до което няма пряк достъп на слънчева светлина. Температурата на съхранение не бива да е по-висока от 20 градуса, а относителната влажност на въздуха не трябва да надвишава 75%. Както стана ясно кафявият ориз е много чувствителен по отношение на високи температури, така че за да го запазите за по-дълго време го дръжте на хладно място.
Кафяв ориз в кулинарията
Кафявият ориз е изключително вкусен, но подготовката му е по-дълга в сравнение с белия ориз. На първо място изплакнете старателно ориза, поне три пъти в студена вода. След това го оставете да кисне във вода най-малко половин час.
Отцедете го и загрейте котлона на средна температура. Изсипете ориза в тенджера и го разбърквайте, като леко го запичате в същото време. Това трае няколко минути, докато оризът стане ароматен и зрънцата са почти сухи.
Добавете ч.л. сол и мазнина, а след като заври го похлупете. Оставете да ври най-малко 40 минути на бавен огън, спрете котлона и махнете капака след 15 минути. Така оризът става изключително вкусен и ароматен, може да го съчетаете с месо или зеленчуци по избор.
Друг много вкусен вариант за приготвяне на кафявия ориз е като се свари в зеленчуков или гъбен бульон, като естествено под бульон се има предвид водата от варени на пара зеленчуци с предпочитаните подправки. Овкусете с куркума, за да получите ароматен ориз със страхотен жълт цвят.
Ако искате да експериментирате може да добавяте към ориза кашу, късчета ябълки, стафиди, червени боровинки, кубчета манго, чесън и лук. Свареният в гъбен бульон кафяв ориз и гарниран с гъби е вкусно ястие, на което малцина устояват.
С кафяв ориз можете да си приготвите не малко вкусни рецепти с ориз като пиле с ориз, свинско с ориз, телешко с ориз, постен ориз, традиционна паеля, пилаф, тиквички с ориз, а защо не и любимите ни сармички с ориз.
Ползи от кафявия ориз
Кафявият ориз не съдържа глутен, който присъства в състава на почти всички зърнени култури и причинява тежки алергии. Съдържащото се в него нишесте не води до натрупване на мазнини, което е изключително важен факт. Освен че кафявият ориз не води до натрупване на мазнини, той подпомага метаболизма, защото е изключително богат на фибри.
Високото съдържание на калий в този ориз значително улеснява дните, в които сме решили да си направим разтоварване. Той извежда натрия от организма, който е главен виновник за усещането за подутост.
Кафявият ориз намалява нивата на холестерола, съдържа манган, който помага на тялото да се бори срещу стрес, а освен това разкрасява кожата. Високото съдържание на витамини то В-комплекса и въглехидратите стимулират серотонина и действа като мощен антидепресант.
Кафявият ориз подпомага за намаляването на нивата на кръвната захар, а с научни опити е доказано, че хората, които консумират поне два пъти седмично ориз, страдат по-малко от диабет. Поради тази причина кафяв ориз влиза в менюто на диабетиците.
Коментари