Когато температурите на въздуха паднат под минус 10 градуса по Целзий, съществува реалната опасност от измръзване. За да се защитим, освен с топли дрехи, трябва да въведем промени и в хранителния си режим.
Най-застрашени от измръзване са изпъкналите части на тялото – нос, уши и крайниците на човек.
Степените на измръзване са различни, а причините, освен студа, могат да са тесни или влажни обувки и дрехи.
Хората с проблеми на сърдечно-съдовата система и лошо оросяване на крайниците трябва да са по-внимателни, когато температурите навън са много ниски, и в никакъв случай не трябва да остават неподвижни прекалено дълго.
При по-ниски температури се налага да променим и диетата си, за да защитим организма си от минусовите температури. Нужно е да се увеличи приемът на белтъчини и витамини.
В дните на по-ниски температури е много важно да увеличим приема на течности като вода, плодови сокове и чай, които ще помогнат на тялото да се освободи от токсините и вирусите.
Препоръчвани са чай от шипка, глог, лайка, както и леки супи, които да намаляват възпалителните процеси в организма.
Срещу измръзване експертите препоръчват да хапвате по-често млечни продукти, зеленчуци, зеленчукови бульони, риба, каши и хляб. Препоръчвани са още медът и сладката, но не в прекалено големи количества.
Задължително трябва да избягвате сухите и твърди храни, колбасите, пушените изделия, тлъстите меса, полуфабрикати, фаст фууд, макаронени изделия и газирани напитки.
Ако тези продукти са в менюто ви, когато навън е много студено, рискувате да засилите възпалителните процеси в организма си и по този начин да му попречите с защитата от ниските температури.
Коментари