Маслините освен изключително вкусни са и много полезни. Те са ценен източник на витамини - А, В, Е, D, C и К. Високото съдържание на омега киселини ги правят задължителен продукт на трапезата.
Мнозина опитвали са на мнение, че домашно приготвените мариновани маслини са в пъти по-вкусни от тези, които са продавани в магазина.
Точно и по тази причина ето и няколко полезни съвета за мариноване на маслини. За приготвянето на 500 грама маслини са ви необходими голям стъклен буркан и дълбока купа. Правят се два вида саламура.
За първата смесете четири чаши филтрирана вода с четири лъжици сол. В дълбока купа поставете добре измитите маслини и залейте със саламурата. Притеснете ги добре с чиния, за да се накиснат хубаво всичките. Трябва да престоят така 24 часа, като през това време сменете саламурата поне два пъти.
След това ги измийте добре и отново ги накиснете с първата марината, като този път добавите към нея сок от един лимон.
Добавете след това и втората саламура, която се прави от три супени лъжици зехтин, две скилидки начукан чесън, една чаена лъжичка хималайска сол, 2 супени лъжици смлян кориандър и два резена лимон (с корите), накълцани на ситно.
Покрийте гърлото на буркана с марля или капачка, но не го стягайте плътно. Оставете така овкусените маслини за 20-30 дена или до пълното изчезване на горчивината. В края на мариноването извадете маслините и ги изцедете и измийте добре на течаща вода.
В дълбока купа смесете всички съставки от втората марината и добавете към тях маслините. Разбъркайте добре за няколко минути, след което изсипете маслините в подходящ за съхранение съд. Маслините ще са перфектни за консумация след 4 дена.
Така приготвените маслини се съхраняват в хладилник, покрити с фолио, за да не изсъхнат и най-дълго да запазят вкусовите си качества.
Ако живеете в район с чиста морска вода, можете да замените съставките от първата марината с нея, като за целта я прецедите добре през тензух или марля, за да отстраните песъчинките.
Така ще можете да спестите продукти, както и да увеличите полезността и енергийните стойности на маслините.
Коментари