Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Внимание! Яжте консервите си навреме - могат да ви отровят

Внимание! Яжте консервите си навреме - могат да ви отровят

Консерви

Различните видове консерви - плодови, месни, зеленчукови, рибни, съхраняват и запазват хранителните си качества, при условие че се държат на хладно място без достъп на пряка слънчева светлина и по възможност при постоянна температура. За предпочитане е да не се задържат повече от година след направата им, въпреки че са приготвени чрез стерилизация и са дълготрайни.

Залежалите консерви губят част от хранителните си качества и представляват опасност от натравяне.

Когато отворим консерва, трябва да се консумира в най-кратък срок. Останалото количество от консервата трябва да се съхранява на хладно и прехвърлено в подходящ покрит съд - порцеланов или стъклен, и не бива да се консумира повече от едно денонощие. В противен случай има опасност от хранително отравяне, тай като в останалото количество се развиват бактерии, микроскопични гъбички и плесени, които причиняват гниене, ферментация и развалят продуктите. Освен че са с влошено качество, тези буркани със зимнина се оказват и опасни за здравето.

Течността от зеленчуковите консерви след отварянето им може да се прибави към супи, сосове, салати, но трябва да се употреби веднага.

Трябва да преглеждаме и туршиите и киселото зеле. Преди употреба трябва да се отстраняват омекналите и загнилите зеленчуци в туршиите. Освен това количеството, което е извадено веднъж от бидона, не бива да се връща обратно, за да не повреди останалата туршия. Понякога при неправилно приготвяне в туршиите вместо полезната млечнокисела ферментация се развиват гнилостни процеси, което прави продуктите негодни и опасни за консумация. Образуваните токсични вещества могат да причинят сериозно хранително отравяне.

За сладката, мармаладите и конфитюрите правилото при консумацията им е да се опитват винаги със суха и чиста лъжица, за да се избегне захаросването. Когато има влага и при неправилното им приготвяне, могат да ферментират и да благоприятстват развитието на плесени. Такива продукти са отровни и не бива да се консумират.

Царска туршия

Честа практика е да се запасяваме за зимните месеци с картофи, но като се позатопли времето, те могат много бързо да прорастнат и да позеленеят. В такива (зелени) картофи и особено в кълновете и повърхностните части се натрупва голямо количество соланин - силно отровно вещество. До един час след консумация на прорастнали картофи се развива остро специфично отравяне, което се проявява с повръщане, коремни болки, диария, нопоносимост към светлина, гърчове.

Особено опасно е приемането на сварени необелени прораснали картофи, защото в тях се задържат отровните вещества. За да се избегне прорастването на картофите, те трябва да се съхраняват на хладно и проветриво място без достъп на светлина, периодично да се отстраняват кълновете, а при готвене - дълбоко де се обелват прорастналите, и позеленели картофи. Силно омекналите пък не бива да се употребяват за храна.

А как да употребяваме продуктите от фризера? Зеленчуците и плодовете от домашния фризер се слагат неразмразени в малко кипяща вода или загрята мазнина и се задушават за 10-15 минути. По този начин запазват вкусовите си качества и голяма част от витаминното си съдържание. Това се отнася и за замразените птици, други меса, риба.

С влагането на замразени продукти в съответните ястия се скъсява времето на приготвяне с около 25% в сравнение с времето за пресните продукти.

Когато времето започна да се стопля, задължително преглеждайте зимнината навреме!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest