Бяло вино
Обикновените бели вина подхождат на по-леки храни: ордьоври, риби със сос, майонеза, хайвер, варени и печени птици, мозък, агнешка скара, гъби, бюрек от тиквички, панирано цветно зеле, зеленчукови пюрета с яйца, макарони, юфка, баница, щрудели, кейк, грис халва и др.
Фините бели вина се пият с удоволствие при поднасяне на бисквити, козунак, пасти, торти и други подобни десерти.
Белите вина се поднасят охладени до 8-10 градуса. Ето защо е хубаво през горещите летни дни и в затоплените салони през зимата бутилките с бяло вино да се слагат в купа с натрошен лед, която се поставя в средата на масата.
Не е хубаво да се охлажда бялото вино, като се пускат парченца лед в чашите. То се разрежда и губи от вкуса си.
За белите вина подхождат безцветни чаши със столчета, най-често във форма на лале.
Розе
Розовите вина могат да се поднесат при сервиране на сандвичи, кренвирши, студен език, студена патица, пълнени яйца, печено агнешко месо и др., както и десерти, сладкиши или леки следобедни закуски.
Червено вино
Червените трапезни вина, които са богати на танин, се съчетават добре с ястия, приготвени с по-тлъсти меса. Танинът премахва усещането на тежест от погълнатите тлъстини.
Червените вина се сервират в цилиндрични или конусообразни чаши със или без столче.
Бутилките с червено вино се внасят в салона или в стаята няколко часа преди поднасянето, за да добият стайна температура. Те не трябва да се затоплят в съд с кипяща вода или да се увиват в намокрена с гореща вода кърпа. Този начин на затопляне променя букета на виното. Ако се налага виното да се стопли бързо, то се налива в затоплен стъклен или емайлиран съд, но и в този случай се понижават вкусовите му качества.
Памидово вино
Памидовите вина подхождат на ястия, приготвени с месо от млади животни и птици, като: агнешко печено, агнешко бутче по унгарски, агнешка пълнена плешка, млечен гювеч, всички видове кебапи от младо телешко месо, дроб сарма, пълнени шерденчета, карфиол на фурна и други подобни ястия.
Гъмза
Гъмзовите вина подхождат на ястия с месо от по-стари животни: свински пържоли, телешки котлети, колбаси, говеждо с картофи, черен дроб, пълнен далак и др.
Мелнишко вино
Мелнишките вина поради голямата си тръпчивост подхождат на ястия, приготвени с по-тлъсто месо: свинско печено, свински тлъсти пържоли, балканско агне, тлъста патица, пуйка, шунка, свинско с ориз и др. На такива ястия подхождат и маврудовите вина.
Десертно вино
Специалните (десертни) вина се поднасят при сервирането на десерта, както и при следобедни закуски или късно вечер на другарски трапези, официални приеми и др.
Заедно с виното се предлага газирана вода.
Изборът на десертното вино по вид, сладост, крепкост и цвят зависи от вида на поднесения десерт.
На плодове, бисквити, леки сладкиши, целувки, ореховки, кремове, кейкове и др. подхождат бели десертни вина.
На тежки сладкиши - баклава, реване, кадаиф, бине суфле, маслена торта и др., подхождат червени десертни вина.
Шампанско
При завършване на другарско или семейно тържество, както и при приключване на официален банкет поднасянето на чаша шампанско, повишава настроението и допълва удоволствието от обяда или вечерята.
Шампанско може да се поднесе и при следобедно тържество с фини дребни сладки - примерно петифури, орехови сухи сладки, бишкоти, леки торти, ябълкови крокети и др.
При отварянето на бутилките с шампанско трябва да се предотврати излитането на тапата под натиска на въглеродния двуокис, при което изтича част от виното. Ето защо, след като се свали телената кошничка от гърлото, добре е някой да придържа с ръка тапата.
Шампанското се налива в чашите от ниско, без разклащане. Налятото вино се изпива бързо, но на глътки, а не наведнъж. Ако престои налято в чашите, вкусът му се влошава.
Пелин
Българският пелин - обикновен или горчив, може да се сервира като аперитив и през време на ядене. Той замества белите и розовите вина и при поднасянето на тлъсти ястия със свежестта и горчивината си конкурира червените вина.
Прочети също какво вино се подарява и как да отворим вино без тирбушон.
Коментари