Gotvach.bg»Статии»Какво да сготвя»Как да си приготвим перфектния пастет?

Как да си приготвим перфектния пастет?

Как да си приготвим перфектния пастет?

Най-големите фенове на пастетите са французите и белгийците. Производствена технология на пастета обаче е открита отдавна в Древен Египет, а в Древен Рим е консумиран под различни форми.

Белгийският пастет все още е голяма атракция за чревоугодниците, защото неговото качество и изискан вкус са незабравимо гастрономическо преживяване.

Кога е започнало производството на пастет?

Първото споменаване за производството на пастети в Европа датира от началото на феодализма. В средновековната европейска кухня солените пайове се сервирали по специални поводи и празници и най-вече в кралския двор. Добитото месо от яребици, гълъби, патици, малки птици, риба треска, змиорки и раци, започва да се преработва в различни вариации и рецепти.

Производство на пастет се разпространява предимно в селата. Основната съставка бил черният дроб, въпреки че в селските рецепти съдържанието на съставките не е най-точното, но технологията на приготвяне е почти винаги една и съща.

Пастети

По-съвременната форма на пастет обаче въпреки неумиращата слава на Наполеоновите френски готвачи се приписва на главния готвач от Страсбург - Жан-Пиер Клаус. Неговата рецепта за пастет от черен гъши дроб, датираща от 18 век, е смятана за фаворит сред тези деликатеси.

Чешкият пастет пък е направен от фино смляно месо, подправено със сол и подправки, варено или печено на водна баня – смесица от френски и белгийски рецепти, но с подчертано различен състав и метод на подготовка.

Как трябва да изглежда пастообразната смес и как да се постигне по-деликатен аромат, който да се съчетава блестящо с вино, плодове, гъби и други продукти?

За пастет с отлични вкусови качества се смята този, приготвен от различни видове месо (свински крака, дроб, телешко, заешко, птиче месо, риба, бекон или шунка), зеленчуци и подправки. Месото заедно със зеленчуците се вари дълго, докато омекне и започне да се отделя от костта. Тогава месото се нарязва на ситно и към него са прибавят парчета от нетрадиционни съставки като плодове, подправки, зеленчуци, гъби /особено трюфели/, ванилия, ядки или стафиди.

Домашен пастет

Безпрецедентен е вкусът на френските пастети от мариновано варено месо в портвино, шампанско или коняк, което се използва главно за пастет от гъши дроб или заешки дроб и други вътрешности.

Как да си приготвим деликатесен домашен пастет?

Необходими продукти: черен дроб - 600 г; свинско месо без сухожилия и кожи - 400 г; прясно мляко 150 мл; бекон – 120 г; лук - 50 г; яйца – 2 бр., сол, подправки за пастет; 30 мл сухо бяло вино, чаена лъжичка хубав коняк (или ром)

Начин на приготвяне:

Черният дроб и месото се почистват добре, изплакват се с вода, подправят се със сол и се готвят, докато омекнат. След това се добавя нарязаният на ситно лук и се задушава за кратко внимателно, но не до покафеняване. Пасира се до еднородност. Прибавя се прясното мляко много внимателно, разбитите яйца, сол, подправките и другите съставки. Разбърква се добре и се поставя във форма, намазана с мас. Оставя се да къкри на водна баня при температура на водата 75-85°C.

Пастет

Така приготвеният деликатес ще украси всяка маса за хранене, сервиран като вкусно предястие, закуска, бърза вечеря или леко и вкусно основно ястие. Можете да сервирате пастета като предястие по традиционния начин, нарязан на тънки филийки, които се сервират в чиния с вкусна комбинация с растителни и плодови гарнитури или придружаван от боровинков конфитюр.

Може да приготвите вегетариански варианти, където основните съставки са зеленчуци или гъби (гъби, моркови и спанак, кускус).

И не забравяйте – добре е приготвеният пастет да се остави да узрее за няколко часа, за да усвои ароматите си!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest