За да добият своя оптимален вкус, вината задължително трябва да се оставят да узреят след процеса на ферментация. Най-добрият съд, в който можете да налеете своето вино, е дървената бъчва. Защо ли? Ето ви отговорите.
Дъбовите бъчви са най-често използваните такива за съхранение както на бели, така и на червени вина. Според сорта вино то може да бъде оставено в тях само за 3 месеца или пък за цели 7 години, докато трае процесът му на стареене.
Принос в този процес може да придаде и големината на бъчвата. Ако тя е по-малка, виното узрява доста по-бързо, защото е в по-голям контакт с дървесината и въздуха. Това не е измислено с цел декориране на избата (макар че безспорно големите дъбови бъчви привличат окото), но и защото те прехвърлят на виното допълнителни аромати.
Дъбовите лактони носят лекото ухание на кокос, а преди да влязат в употреба, бъчвите се препичат с огън, така че освобождават по-силни аромати.
Ако някой път сте се чудели защо виното отлежавало в такива съдове е толкова скъпо, трябва да знаете че отговорът е съвсем прост. Дъбовите бъчви се използват не повече от 3-4 пъти, ако искате да получите хубаво и ароматно вино. Има голяма разлика във вкуса на виното, когато то се слага в нов съд или във вече използван такъв. Колкото по-нова е бъчвата, толкова повече сладост ще придаде танинът на виното - долавят се леки нотки на карамелен привкус.
За да бъдат направени две бъчви, се използва цял дъб, което струва изключително много. Тези, които не могат да си го позволят, обикновено слагат виното в друг съд и добавят към него малко дъбови стърготини.
Бутилирането след узряване на виното и неговото правилно съхранение също са от изключителна важност за правилното му съхранение.
Коментари