Хлябът също боледува и много от нас са се сблъсквали с този проблем, без да го осъзнаят. Със сигурност ви се е случвало следното: купувате хляб, който изглежда перфектен, а на сутринта забелязвате, че по него има мухъл.
Естествено, веднага решавате, че просто не сте го забелязали, докато сте пазарували. Тогава гледате срока на годност и виждате, че не е изтекъл. Причината е в болестта на хляба, а по-точно на брашното.
То боледува от мицели, които се превръщат в плесен. Миниатюрните спори синтезират микотоксини и ако ядете такъв хляб, все едно поглъщате истинска отрова. Понякога потребителите отрязват поразеното парче и мислят, че са решили проблема.
Това обаче е заблуда, тъй като вредните организми проникват много надълбоко в хляба и понякога дори не се забелязват с просто око. Самунът няма да бъде спасен и от обгаряне във фурната, защото изгаря само повърхностният слой на мухъла.
Единственият шанс да използвате подобен хляб е да го нарежете на почти прозрачни филийки и да го изпържите от двете страни. Това обаче може да се направи само ако степента на зараза не е обхванала целия хляб.
След като купите хляба, извадете го от найлоновия пакет, защото точно той е благоприятна среда за развитие на мухъла. Съхранявайте го в дървена или емайлирана кутия, а през лятото – в хладилник.
Най-опасна е картофената болест на хляба. Тя се предизвиква от така наречения картофен щам. При заразяване с него за един-два дни вътрешността на хляба се превръща в бяла лепкава маса. Това е истинска отрова и не бива да се яде.
Коментари