Древните хора смятали, че тези, които консумират магданоз, стават силни като камък. Това личи и от научното му родово име. В Древна Елада на това растение приписали чудодейни сили. Когато се заел да изчисти Авгиевите обори, според легендата Херкулес украсил главата си с венец от магданоз. Той му помогнал да победи в битката с Хидрата.
Магданозът е богат на минерални вещества (калий, калций, магнезий, фосфор, желязо и др.). Подпомага храносмилането, тонизира организма, усилва и диурезата и действа спазмолитично. Освен това магданозът облекчава уринирането. Препоръчва се при отоци от сърдечен произход, заболявания на отделителната система.
Лечебни рецепти с магданоз
1 супена лъжица корени и/или листа се заливат с 400 г вряла вода. Кисне се 2 часа и отварата се прецежда. Пие се по 1 винена чаша (75 г) четири пъти дневно преди хранене.
1 чаена лъжичка семена се заливат с 400 мл вода. Кисне се два часа, отварата се прецежда е се пие по една винена чаша (75 г) 4 пъти дневно преди хранене.
Пресният сок от магданоз е най-полезен и се пие по 1 супена лъжица 3 пъти дневно преди хранене.
Външно магданозът се прилага като компреси при втвърдени млечни жлези на жени, които кърмят.
Салата с магданоз за здрав стомах
В българската народна медицина магданозът се употребява за подтискане на образуването на газове в червата и за повишаване на апетита, при камъни и пясък в бъбреците, при бъбречни колити и менструални смущения. В тези случай си правете всеки ден следната салата: 10 г ситно нарязани листа магданоз, 1 домат и 1/2 краставица.
Магданоз за красота
Сок от магданоз, нанесен с памуче, служи за отстраняване на пигментни петна по кожата на лицето и ръцете.
Коментари