Напоследък сушито става все по-популярно в България. Японският специалитет си спечели славата на вкусно, но и полезно кулинарно предизвикателство за вкусовите рецептори.
Каквото и да сте чували обаче, редно е да се знае, че според последни проучвания сушито, направено от сурова риба, може да бъде заразено с паразит, който се прикрепя към червата, причинявайки силна болка, повръщане и треска. В последните две седмици десетки пациенти са приети с подобни симптоми в няколко западноевропейски болници, съобщава Индипендънт.
Изследвания на вътрешността на червата е показало, че в тях се е прикрепил паразит, подобен на червей, известен в медицината като анаксимален нематод. Заразата, известна като анизакиаза, води до тежка тежка епигастриална болка, повръщане и треска в продължение на седмици.
Подобни симптоми не били известни на повечето лекари, но състоянието било описано в японската медицинска литература, преди сушито да добие световна популярност. Изследване по темата показало, че заразата става все по-масова в Европа в последните пет години, но поради факта, че след известен период на неразположение тя отшумява, на състоянието не му било обърнато достатъчно внимание.
Сега обаче поради промяната на хранителните навици анизакиазата е все по-актуална болест в западните държави. За щастие болестта е лечима. След отстраняването на червея симптомите отшумяват. Паразитът обаче може да причини редица здравословни проблеми. Заради него пациентите могат да получат алергични симптоми като ангиоедем, уртикария и анафилаксия.
За пациентите с анизакиазата са характерни стомашно-чревни симптоми като коремна болка, гадене и повръщане, както и усложнения като храносмилателно кървене, обструкция на червата, перфорация и перитонит. Също заразените с паразита могат да имат и изключително ниска температура.
Лакарите алармира, че при подобни симптоми трябва веднага да се посети специалист, защото колкото по-бързо се отстрани опасният паразит, толкова по-малка ще е вероятността от появата на усложнения.
Коментари