Спомняте ли си времето, в което по Нова година се редяхме на едни дълги-дълги опашка за банани? И в което на семейство се полагаха точно определени килограми от тропическия плод?
Това време отдавна е в миналото и бананите вече са достъпни за всички. Но това не е главното им предимство. Бананът осигурява енергия на организма, а полезните му вещества имат лечебни свойства, които помагат в борбата срещу рак на стомаха.
Състав и ползи на бананите
Бананите съдържат балансирани витамини. Месестата им част притежава в изобилие витамин Е и витамин С. В един банан се съдържа четвърт от препоръчваната дневна доза витамин В6. Тези плодове са източник на калций, натрий, желязо и фосфор. В 100 грама се съдържа 8 мг калций, 1 мг натрий, 0.7 мг желязо, 16 мг фосфор.
Бананите са богати най-вече на калий: в 100 г се съдържат 376 мг. Този елемент е един от най-важните за организма: калият е необходим на сърцето, на черния дроб, на мозъка, костите, зъбите, но най-вече на мускулите.
В допълнение калият регулира метаболизма и помага за премахване на излишните течности от тялото.
Бананите са наистина богати на природни захари, който бързо навлизат в кръвния поток по време на храносмилането. Ето защо много спортисти често ядат банани, преди и по време на състезанието.
Черните точки по обелката на банана показват, че плодът е набрал максималното съдържание захар.
Сушените банани са по-богати на захар, отколкото в прясно състояние.
Енергийна стойност на бананите е 90 килокалории на 100 грама.
За кого са полезни бананите
За бебетата. В САЩ бананите са известни като "храна за децата".
Някои лекари твърдят, че бананите дори да лекуват язви и предотвратяване появата на нови. Бананите се препоръчват и като храна за следоперативен период.
Вижте също с кои храни не се комбинират банани и още няколко идеи какво да правите с излишните банани.
Коментари