Индийските хлябове са съществена част от националната кухня. Отнемат доста време за правене, но домашно приготвените са много по-вкусни от всички, които можете да купите пакетирани в магазина.
Повечето индийски хлябове се правят от много фино смляно брашно, направено от цели пшеничени зърна, което се нарича ата, и в повечето случаи се месят без мая.
Въпреки това благодарение на начина на приготвяне и изпичане, те са леки и пухкави. Единственият им недостатък в очите на готвача може би е това, че трябва да се ядат веднага след приготвяне и не могат да се правят предварително.
1. Наан
Тук киселото мляко е съществена част и дава копринена текстура. В Индия тези хлябове се правят в силно загрени глинени фурни, наричани тандури - тестото се залепва върху вътрешната стена и се пече, докато в тандурито се приготвя месото;
2. Чапати
Това са кръгли плоски хлябове, направени от брашно ата или чапати. Те са малки и тънки или дебели и големи, в зависимост от предпочитанията. В Индия чапати се пекат предимно върху "тава" - леко вдлъбнат железен тиган - и когато се запекат леко от двете страни, се слагат направо върху живи въглени. Това ги кара да се издуят.
3. Пури
Те изглеждат като издути чапати и също се правят от брашно ата. Тестото се разточва на тънки кръгове и се пържи в много горещо олио, така че питките бухват и се получава богат и много вкусен хляб.
4. Паратха
Това е друг вариант на чапати, но по-богат и по-въздушен благодарение на слоевете претопено масло или обикновено краве масло.
Рецепта за Наан
Продукти за 6 бр.
суха мая - 2 ч.л
пудра захар - 1 ч.л.
мляко - 150 мл топло
брашно - 450 г
бакпулвер - 1 ч.л.
сода бикарбонат - 1 щипка
сол - 1 ч.л.
кисело мляко - 150 мл натурално
яйце - 1 бр. разбито
олио - 1 с.л. плюс още за намазване
Объркайте маята и пудрата захар с топлото мляко и оставете настрана за 20 мин. да стане пенеста смес.
Объркайте брашното, бакпулвера, содата бикарбонат и солта в голяма купа. Разбийте киселото мляко, яйцето и олиото и добавете към брашнената смес заедно с маята.
Оформете на топка и сложете на набрашнена повърхност. Месете добре 5 мин или докато стане гладко тесто. Сложете в намазана с олио купа, покрийте с намазано с олио свежо фолио и оставете да втаса на топло, докато удвои обема си.
Междувременно загрейте фурната на 240 градуса. Сложете вътре тежка решетка за печене. Загрейте грила.
Премесете тестото и разделете на 6 равни парчета. Дръжте останалите покрити със свежо фолио, докато разточите едното във формата на сълза с размери приблизително 12.5 X 23 см.
Сложете питката на загрятата решетка и бързо я пъхнете във фурната. Печете 3 мин, преместете в грила на около 5-7 см от реотана и печете 30-60 сек или докато повърхността леко загори. Увийте в чиста платнена салфетка и изпечете останалите питки по същия начин.
Рецепта за Паратха
Продукти за 12 бр.
типово брашно - 175 г
бяло брашно - 175 гр плюс още за поръсване
сол -1/2 ч.л.
претопено масло - 10 с.л.
олио за намазване
Пресейте заедно двата вида брашно и солта. Добавете 2-3 с.л. претопено масло и бавно долейте достатъчно вода (около 200 мл), за да омесите меко тесто.
Омесете тестото на набрашнена повърхност, да стане гладко. Сложете го в намазана с олио найлонова торбичка и я оставете за 30 мин.
Разделете тестото на 12 топки. Дръжте останалите покрити и разточете първата на кръг с диаметър 15 см, като поръсите с още брашно, ако трябва. Намажете с малко претопено масло. Прегънете на две.
Намажете пак с претопено масло и прегънете отново на триъгълник. Разточете триъгълник с височина 18 см. Загрейте тиган с дебело дъно, намажете с 1/2 ч.л. претопено масло и сложете питката. Намажете я отгоре с претопено масло, докато се пече. Обърнете и изпечете другата страна за 1 мин или до златисто. Изпечете по този начин останалите топки.
Коментари