Цветът, който ще властва през 2018-та, е ултравиолетовото. Той ще се настани във всеки един аспект от живота ни, включително и храната.
Виолетовите храни са пълни с витамини и минерали, а това ги прави прекрасни за здравето. Има куп изследвания, които доказват, че тъмнолилавите храни имат завидни качества. Лекарите не спират да повтарят, че трябва да ги включим в менюто си.
И са прави. В ултрсавиолетовите храни има големи количества витамини, антиоксиданти, фенолни съединения и минерали. Ето кои са най-полезните сред тях:
Червено зеле
Противовъзпалителни и антиракови ползи – това са само част от плюсовете на това зеле. То е още източник на много витамини и диетични фибри.
Сини сливи
Знаем, че сините сливи помагат при запек. Те са прекрасен метод още за регулиране на храносмилането и работата на дебелото черво. Освен това имат антистареещи ефекти, подобряват здравето на кожата и косата, и са полезни за сърцето.
Акай бери
Дребните почти черни плодчета акай бери са изключително богати на антиоксиданти, фибри, протеини, въглехидрати и витамини А, С, В, Е. В тях има още калций, желязо, фосфор и калий.
Смокини
Сладките плодчета са богати на полифеноли, антиоксиданти, витамини. В супените смокини се съдържат още по-наситени количества витамини и минерали.
Къпини
Препълнени с витамини С, А, Е и група В, те са богати са на антиоксидантите лутеин и зеаксантин. Тези елементи са важни за неутрализирането на окислителните процеси. Освен това могат да предотвратят заболявания на очите, сърдечно-съдовата система, рак и проблеми с паметта.
Боровинки
Тъмнолилавите суперплодове са много вкусни и супер полезни. Това се дължи на състава им, богат на желязо, фосфор, калций, магнезий, манган, цинк и витамин К.
Лавандула
Лавандулата не е за ядене, но може да се включи в ежедневните ритуали за красота. Етеричното масло от ултравиолетовата лавандула помага при безсъние, срещу подуване и газове, при главоболие, стрес, напрежение.
Коментари