Всички човешки същества приемат сладкия вкус за приятен - дори бебетата се радват, когато мама ги „почерпи" с подсладена вода.
Това усещане има своето обяснение в далечното ни минало - преди хилядолетия сладкият вкус е бил сигнал за първобитните хора, че могат да се нахранят - ако плодовете са кисели, още не са узрели, но ако са сладки - стават за ядене.
Истината е, че както всички хранителни вещества, така и захарите имат важно значение за функционирането на нашето тяло. Те са единственият източник на енергия за нервните ни клетки - невроните, а при това те се нуждаят от два пъти повече енергия от всички други клетки в организма.
За да функционира, мозъкът ни „изяжда" 400 калории от глюкоза на ден. При всяко допълнително натоварване този фино настроен орган увеличава горенето на захари. Ученето за изпити, сложни служебни задачи, дори задълбаването в ежедневните проблеми направо смучат глюкоза от кръвния поток.
Очевидно е, че не можем да лишаваме организма си от източници на глюкоза. За него не е важно дали произхожда от мед, плод, напитка или сладкиш. Докато храним мозъка си обаче, увеличаваме и общия обем на приеманите калории, което води до нежелано натрупване на килограми. Затова специалистите препоръчват разнообразно и балансирано хранене, при което не лишаваме организма си от никоя група храни, но внимаваме за количеството погълнати калории.
За да се чувстваме перфектно в кожата си, е полезно да си създадем навици за поддържане на разумен енергиен баланс. Това означава да включим в ежедневието си различни физически дейности, чрез които не само да горим калории, но и да поддържаме мускулите и костите си във форма. Преди голямо физическо натоварване приемът на продукт със захар ще ни даде бърза и важна енергия, за да издържим на изпитанието.
Кандидат-студентите, които се явяват на дълги изпити, са съветвани да си носят шоколад или газирана напитка, за да подобрят функционирането на мозъчните клетки. И все пак - всичко е в баланса: ако работите физическа работа, може да си позволите повече захарни удоволствия, отколкото ако прекарвате деня си на бюро.
Като цяло учените ни съветват да не изпадаме в паника пред всяко кристалче захар, а да си направим разумен план какво количество можем да си позволим спрямо двигателния си режим. Защото освен, че храни мозъка ни, захарта ни доставя удоволствие - тя увеличава освобождаването на невротрансмитера серотонин, откъдето идва усещането за щастие.
Коментари