Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Основни правила за пълноценно хранене

Основни правила за пълноценно хранене

Пълноценно хранене

Да спазваме пълноценно хранене означава да следваме балансиран прием на храна, който осигурява разнообразие на приеманите хранителни вещества. Към тях причисляваме и аминокиселините. Те се съдържат в белтъците, витамините и минералите.

Храната е източник на веществата, които ни дават енергията, нужна на организма - белтъци, въглехидрати и мазнини. От храните с растителен произход идват биологично активни съединения, които са определящи за здравето на човека.

Пълноценното хранене изисква консумация на разнообразна храна. Това може лесно да се получи като в диетата се включат храни от различни хранителни групи. Подходящо е да си осигурим разнообразни храни за всеки ден и да ги редуваме. Някои основни правила за пълноценно и балансирано хранене включват:

1. Трябва да се избягват полуготовите храни, както и консервираните. В тях се съдържат много консерванти и сол. Необходими на организма са храни, богати на витамини, минерали и целулоза. Такива са пресните плодове, зеленчуци, прясното месо.

2. За пълноценно хранене е добре да се увеличи консумацията на варива и пълнозърнест хляб. Те трябва да дават от 50 до 70% от калориите на ден.

Пълноценно хранене

3. Добре е да се ядат около половин килограм пресни салати - плодови и зеленчукови на ден. Плодовете и зеленчуците ще осигурят витамините, аминокиселините, които са необходими, и ще предпазят организма от действието на свободните радикали.

4. Трябва да се намали количеството на наситените мазнини за правилно хранене. Те трябва да осигуряват най-много до 30% от калориите за деня. При мъжете това означава 75 грама на ден, при тях това количество е многократно повече. Готвенето е добре да става със зехтин.

5. Добре е количеството на червените меса да се намали, по 1-2 порции на седмица. Вегетарианските ястия успешно могат да заместител на месо. Бамята и фасулът са богати на протеини.

6. Трябва да се консумира повече риба и морски дарове. Рибата, особено тлъстата риба, влияе добре на холестерола, тъй като е богата на минерали и протеини.

7. Увеличената консумация на ядки и семена ще се отрази добре на организма и ще ви осигури правилно хранене. Правилото е, че 30 грама ядки и семена на ден са отличният избор, който осигурява нужните мастни киселини за регулиране на холестерола.

Пълноценно хранене

8. Количествата захар трябва да се сведат до минимум. Захарта се абсорбира много бързо и повишава кръвната захар, а това увеличава риска от диабет и атеросклероза.

9. Солта е вредна и трябва също да се консумира в ограничено количество. Така се избягва високото кръвно налягане и коронарна болест на сърцето. За овкусяване на храната могат да се ползват билки, люти подправки и лимонов сок.

10. При липса на някои витамини и минерали те могат да се допълват с хранителни добавки, които обаче не могат да заместят напълно пълноценното хранене.

Не забравяйте колко е важно за организма пиенето на вода. А разходките на чист въздух подобряват храносмилането.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest