Елда – безглутенови семена, богати на хранителни вещества, която се хапва в много азиатски страни обилно и често вече от няколко века.
Елдата поддържа здравето на сърцето и може да помогне за предотвратяване на диабет и други храносмилателни нарушения. Семената са толкова пълни с хранителни вещества и антиоксиданти като рутин, танин, кетахин, наричани още суперхрани. Голям източник на аминокиселини, витамини, минерали и антиоксиданти – всички със сравнително малко калории и практически без мазнини. Основното предимство на елдата в сравнение с другите зърнени храни е, че има уникален аминокиселинен състав, който и предава специални биологични свойства. Те включват ефекта от понижаването на холестерола, ефекта от антихипертензивното лечение и подобряването на храносмилането при запек.
В една чаша сварена елда се съдържа: 155 калории – 6 г протеини, 1 г мазнини, 33 г въглехидрати, 5 г фибри, 1.5 г захар, 86 мг манган, 86 мг магнезий, 118 мг фосфор, 6 мг ниацин, 1 мг цинк, 34 мг желязо, 0.13 мг витамин В6, 24 мг фолат, 0.6 мг пантотенова киселина.
Ползите от елдата за здравето
Намалява холестерола кръвното налягане
В клиничните проучвания резултатите показват, че елдата може да помогне за намаляване на възпалението и нездравословните нива на холестерола, което пък помага за предотвратяване на сърдечни заболявания.
Откритите в елдата рутин и фитонутриент са важен антиоксидант за сърдечно-съдовата система. Този фитонутриент поддържа кръвоносната система и помага за в борбата с високото кръвно налягане и високия холестерол.
Съдържа антиоксиданти, които се борят с болестите
Елдата съдържа много фенолни съединения и антиоксиданти, които могат да помогнат в борбата с рака и сърдечните заболявания. Освен това поддържат по-добро функциониране на мозъка, черния дроб и храносмилането. Полифенолните антиоксиданти на елдата действат като терапевтични средства срещу увреждане на свободните радикали, което понякога се нарича оксидативен стрес. Тези антиоксиданти защитават ДНК от увреждане и предотвратяват възпалението или образуването на ракови клетки.
Тя осигурява високо смилаем протеин
Елдата е отличен източник на растителен протеин и съдържа 12 аминокиселини – градивните елементи на протеина, които подкрепят енергията, растежа и мускулната синтеза. В действителност елдата има повече протеини от ориза, пшеницата, просото или царевицата. Зърната от елда съдържат около 11-14 г протеин за всеки 100 г, което е по-високо от повечето зърнени култури.
Ако сте вегетарианец, елдата е отлична храна, която ще ви предостави два вида основни аминокиселини – лизин и аргинин. Защо са незаменими? Защото тези специфични аминокиселини не се срещат в други големи зърнени култури. Употребата на елда гарантира, че покривате пълния спектър от необходими протеини, които се изискват от вашето тяло.
Подобрява храносмилането
Храната от елда съдържа около 6 г диетични фибри в една чаша, което спомага за ускоряване на храносмилането. Тя дори може да предпази храносмилателните органи от рак, инфекция и други негативни симптоми, предотвратявайки оксидативния стрес в храносмилателния тракт.
Предотвратява диабета
В сравнение с други зърна елдата има нисък гликемичен индекс. Комплексните въглехидрати, съдържащи се в диетата с елда бавно се абсорбират в кръвта, което ви помага да се чувствате по-добре и да поддържате енергията дълго време. Проучванията показват, че когато пациентите с диабет консумират елда в продължение на два месеца, те са имали подобрения в контрола на кръвната захар и в намаляването на инсулиновата резистентност, без да използват каквито ида е било лекарства.
Съдържа важни витамини и минерали
Елдата е отличен източник на енергия, съдържаща витамини от група В и минерали като например манган, магнезий, цинк, желязо и фолиева киселина. Магнезият помага за подобряване на храносмилането, за растежа на мускулите и тяхното възстановяване, а също така предпазва от негативните ефекти от стреса върху организма. Витамин В, манган, фосфор, цинк помагат в здравословна циркулация и функциониране на кръвоносните съдове. Те още са необходими за предаване на сигнали на невротрансмитерите в мозъка, които се борят с депресията, тревожността и главоболието.
Коментари