Gotvach.bg»Статии»Хранене и Здраве»Алкалните храни и тяхната полза за здравето

Алкалните храни и тяхната полза за здравето

Алкализиращи храни
Луксозно порцеланово правоъгълно плато - 42 см
Страхотен аксесоар за вашата кухня:
Луксозно порцеланово правоъгълно плато - 42 см
29.00 лв.

Всяка храна, която консумираме, е или киселинна, или алкална. Дали трябва да я причислим към едната, или към другата група зависи от нейното минерално съдържание. Елементите, които водят до алкалност, са калий, натрий, магнезий, калций, а до киселинност водят фосфор, сяра, хлор, йод, манган.

Тъй като с консумиране на всяка една храна се променя алкално-киселинния баланс на организма, то трябва да се храним, така че да поддържаме неутрално ph на кръвта. В противен случай се получава повишена киселинност. Нейните симптоми са: слаба имунна система, схващания на мускулите, ставни и мускулни болки, умора, безсъние и други.

Възможна е поява на диабет в по-тежките случаи. Затова от храната зависи в голяма степен доброто функциониране на организма ни. За да поддържаме доброто си здраве, необходими са ни достатъчно алкални храни. Те са особено важни през зимата, за да сме устойчиви на вирусни инфекции. Най-добрите алкални храни трябва да се познават и консумират редовно.

Алкализиращи зеленчуци

Алкализиращи зеленчуци

Спанак, броколи, кейл (листно зеле) са храните, които са на първо място сред зеленчуците с високо алкално съдържание. Към тях можем да прибавим зелето и карфиола. Краставиците са друг алкализиращ зеленчук. Червеното цвекло, морковите и хрянът, както и репичките са добър избор за алкални зеленчуци. Към тях ще добавим и чесън, лук, магданоз, зелен боб - храни, които зареждат с полезни вещества.

Плодове с високо алкално съдържание

Алкализиращи плодове

На първо място са лимоните - това е плодът с най-високо алкално съдържание. Авокадото, бананите и грейпфрутът също са в тази група. Сушените плодове са алкални и затова се препоръчват за добавяне към всякакви плодови десерти.

Алкализиращи подправки

Алкализиращи подправки

От по-често използваните подправки това е канелата, която е източник на калций, манган, желязо и фибри. Кайенският пипер (лютият червен пипер), който е богат на витамин А, както и стевията, са добри алкализиращи подправки.

Правилното и разумно хранене води до постигане на киселинно-алкален баланс, който гарантира доброто здраве на организма.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest