Независимо дали тялото ни ги получава със сутрешното смути, или със салатата на обяд, зеленолистните зеленчуци обогатяват менюто ни по неподражаем начин.
Разнообразието на зелении е голямо и няма как да ни омръзнат. Като започнем с класическата зелена салата, спанака, лапада, копривата, все по-често предпочитаната рукола, кейл, листа от горчица или червено цвекло, какво ли няма вече на масата от зеленолистните зеленчуци.
Кейлът до неотдавна не беше познат на нашата трапеза, но днес почти никой не се съмнява в свойствата на къдравото зеле, както у нас наричаме този зеленчук.
Близкият на броколите и брюкселското зеле зеленчук е питателна и вкусна храна, която съдържа съвсем малко калории. Популярност набира и тученицата.
Мнозина още я смятат за плевел, но тя е вкусна и полезна зеления, чието култивиране е започнало в Индия и Персия, а после е пренесена и на други места.
Повечето зелени храни се считат за суперхрани, защото съдържат голяма доза антиоксиданти. В тях са и витамините С, А и Е, както и желязо, и цинк. Броколите понижават холестерола и помагат при детоксикацията на организма. Ето кои са и най-полезните зеленолистни зеленчуци.
Спанак
С високото съдържание на фибри и ниското съдържание на калории, спанакът е от най-полезните храни на Земята. Той помага много при диабет тип 2 и е незаменим при всяка диета за отслабване. Добър източник на антиоксиданти, витамин С, бета каротин, лутеин, които се грижат за здравето на косата, очите и кожата. Съдържанието на калий и витамин К подпомага костите. Желязото и витамините от група B в него, поддържат кръвоносната система здрава.
Коприва
Копривата съдържа витамините А, С, В, Д, К и минералите калций, калий, магнезий, желязо, сяра. Помага при анемия, алергии, артрит и високо кръвно налягане. Безспорно един от най-полезните зеленолистни зеленчуци.
Киселец
Киселецът е богат на витамини С, В1, В2, каротин, калий, желязо, магнезий, фосфор. Той има хомеопатично и противовъзпалително свойство. Подобрява апетита.
Маруля
Всички видове от този зеленчук са с ниско съдържание на калории и могат да се ядат в големи количества, без да се отразява на теглото. Съдържат бета каротин, лутеин и пазят очите от катаракта и дегенерация на макулата. Източник са на калий, който спомага за регулиране на кръвното. Помагат и в борбата срещу остеопороза. Всички видове съдържат витамин К, който пази костите от фрактури.
Коментари