Няма по-вкусна храна от домашно приготвената! Същото е и с аператива. Ракиджиите обикновено държат на собствената си реколта и не признават купешката. Те обаче започват все по-често да използват ароматни цветни растителни вещества, които да подобрят вкуса на ракията.
Най-често чрез настойването с дестилирани билки, майсторите на домашната ракия подобряват вида и вкуса и. Полученият концентриран разтвор съдържа наситени вещества и етерични масла, които придават желания аромат.
Ето и някои идеи как да подобрите вкуса на домашната ракия:
1. В 10 литра ракия добавяте 500 г смесен ошав. Ако в него има плодове с костилки, трябва да ги отстраните преди да го използвате. След което слагате ошава в ракията и я оставяте така да преседи поне 10 дена. Когато сте готови, прецеждате напитката през цедка с домакинска хартия и я разливате по бутилките, които се приготвили. Най-добре е да изсипете готовата ракия в добре закиснато дъбово буренце. То придава специфичен цвят и аромат на напитката.
2. Отново в 10 литра ракия добавете 500 г обезкостени фурми. След като отстраните костилките, нарежете фурмите на половинки и ги добавете към ракията. Оставете я да поеме от цвета и аромата на плода поне 10 дена. На 11-ия вече ще забележите, че и цвета и аромата са значително променени.
3. За да постигнете кафеникав цвят на ракията можете да използвате карамел. Някои ракиджии пък слагат черничева пръчка за приятен тъмножълт цвят.
4. Златисто-оранжевият цвят също е много желан от майсторите и консуматорите на ракия. Той се постига с кори от недозрели портокали.
5. За да подобрите вкуса на ракията можете да си приготвите сироп в домашни условия. Прибавете 1 кг захар в 1 л вода и я загрейте. При загряването отстранете образувалата се пяна. Охлажда се и се оставя така да преседи 2 седмици, за да се утаи.
Може по желание да използвате и мед. След като сиропът е готов, го прибавяте към ракията заедно с няколко таблетки активен въглен и разбърквате, за да се получи хомогенна смес. Изчаквате 2 часа на стайна температура, след което отделяте бистрата част и я прецеждате през тензух.
Налейте подсладената течност в бутилки и я съхранявайте поне 3 денонощия на 3 градуса по Целзий. След като мине определеният срок, ракията придобива приятен вкус, а спиртният дъх магически изчезва.
Виж също как се разрежда ракията, колко мая се слага на джибрите, колко захар се слага на ракия или опитай от нашата домашна ракия.
Коментари