Gotvach.bg»Статии»Хранене и Здраве»Как да ограничите консумацията на киселинни храни

Как да ограничите консумацията на киселинни храни

Как да ограничите консумацията на киселинни храни

Съвети за ограничаване на киселинните храни

Определение за киселинността

Стойността на рН ви казва дали нещо е киселина, основа или е неутрално.

Стойността на рН 0 показва високо ниво на киселинност, рН 7 е неутрално, рН 14 е най-основното /или алкално/.

Например киселината на акумулатора е със стойност рН 0, докато течността за измиване на стъкло е много алкална - рН14. Дестилираната вода е в средата - рН 7. Тя не е нито киселинна, нито алкална.

Също както различни вещества, различните части на човешкото тяло имат различни нива на рН. Идеалното рН на кръвта е между 7.35 и 7.45, което е леко алкално. Стомахът обикновено е с рН 3.5, което помага на храната да се разгради.

Високо киселинни храни и напитки

Високо киселинни храни

Ако подозирате, че имате проблеми с киселинността, можете да направите промени в диетата си, за да помогнете за подобряване на симптомите. Храните, които се считат за киселинни, трябва да имат ниво на рН 4.6 или по-ниско.

Храни, които са склонни да причиняват повече киселинност в организма и може да се наложи да ограничите или избягвате, включват: захар, някои млечни продукти, риба, пресни и преработени меса като телешко и говеждо, сосове и подсладени напитки, високопротеинови храни и добавки.

Изследванията, подкрепящи връзката между храни като животински протеини и млечни продукти и хронични заболявания, дължащи се на промяна в рН на организма, са ограничени. Нови изследвания могат да хвърлят повече светлина върху тази връзка или да изложат други причини, поради които намаляването на животинските продукти е от полза за здравето.

Плодове и плодови сокове с високо съдържание на киселини

Плодовите сокове са киселинна храна

Ето списък на плодовете и тяхното рН от университета Клемсън. Те са изброени от най-силно киселинни до най-малко киселинни:

лимонов сок (рН: 2.00-2.60)

лайм (рН: 2.00-2.80)

сини сливи (рН: 2.80-3.40)

грозде (рН: 2.90-3.82)

нар (рН: 2.93-3.20)

грейпфрут (рН: 3.00-3.75)

боровинки (рН: 3.12-3.33)

ананас (рН: 3.20-4.00)

ябълки (рН: 3.30-4.00)

праскови (рН: 3.30-4.05)

портокали (рН: 3.69-4.34)

домати (рН: 4.30-4.90)

Като цяло цитрусовите плодове имат ниско рН, което означава, че те са кисели. Те могат да допринесат за стомашно-чревни проблеми като язва или рефлукс.

Важно е да запомните, че плодовите сокове също са кисели. Поради това трябва да използвате сламка, когато пиете плодови сокове. Така плодовият сок не влиза в пряк контакт със зъбите ви, за да се предотвратят щетите от киселината върху емайла им.

Ако плодовете не влошават храносмилателни неразположения, те са здравословна храна за ежедневна консумация и доказано намаляват риска от хронични заболявания. Въпреки първоначалната си киселинност повечето плодове са алкализиращи.

Свежи зеленчуци

Алкални храни

Зеленчуците, особено пресните зеленчуци, обикновено не се считат за киселинни. Ето списък на зеленчуците и техните нива на рН:

кисело зеле (рН: 3.30-3.60)

зеле (рН: 5.20-6.80)

цвекло (рН: 5.30-6.60)

царевица (рН: 5.90-7.50)

гъби (pH: 6.00-6.70)

броколи (рН: 6.30-6.85)

зелени листни зеленчуци (рН: 6.50-7.50)

Ниско киселинни храни

Бобът и лещата са алкални храни

Що се отнася до предимствата на по-алкалната диета, изследванията, публикувани в списанието за опазване на околната среда и общественото здраве, показват, че няма убедителни доказателства, че подобрява здравето на костите. Въпреки това тя може да помогне за ограничаване на загубата на мускули, укрепване на паметта и бдителността и да ви помогне да живеете по-дълго.

Някои алкализиращи храни и напитки (или неутрални), които можете да включите в диетата си, включват: соя, неподсладено кисело мляко, картофи, повечето плодове, билки и подправки (с изключение на сол, горчица и индийско орехче), боб, леща, като просо, киноа, амарант, мазнини (като зехтин, авокадо), ядки и семена.

Ефектите от яденето на прекалено много киселинни храни

Киселинни храни

Диетата, която включва твърде много киселинно-произвеждащи или киселинни храни (като протеин или захар) може да причини киселинност в урината, както и други негативни здравни ефекти. Може да доведе до образуване на камъни в бъбреците - така наречените камъни от пикочна киселина.

Предполага се, че твърде много киселинност може да причини влошаване на костите и мускулите. Това е така, защото костите съдържат калций, който тялото използва, за да възстанови баланса на pH на кръвта, когато тя стане прекалено киселинна.

Някои данни сочат, че фосфорната киселина, често срещана в газираните напитки, е свързана с по-ниска костна плътност. Твърде много киселинност също може да увеличи риска от рак, чернодробни проблеми и сърдечни заболявания.

Някои храни и напитки произвеждат по-малко киселини, но те все още не осигуряват основния алкализиращ ефект на повечето плодове и зеленчуци.

Стремете се да ограничите тези киселинни храни, тъй като те могат да повлияят на вашето алкално-киселинния баланс или да повлияят на вашето здраве по негативен начин: Царевично олио, подсладители (като захар, меласа, кленов сироп, обработен мед и аспартам), сол, майонеза, соев сос, оцет, твърди и преработени сирена, царевица, ориз, пшеница, кафе.

Тъй като отпадъчните продукти са склонни да бъдат кисели, специалистите съветват да се храним с повече алкални храни като плодове и зеленчуци. РН на храната, преди да я изядете, е по-малко важно от това, в което се превръща, когато е вътре в тялото ви.

Алкалната диета е здравословна алтернатива, която може да се дължи повече на акцента върху консумацията на растения и ограничаването на преработените храни, отколкото на промяната на pH на организма.

Яденето на повече плодове и зеленчуци, както и ограничаването на рафинираните въглехидрати, захар и млечни продукти, могат да помогнат за балансиране на нивата на рН в тялото ви, да намали ежедневните проблеми и вероятността от определени дългосрочни здравни рискове.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest