Едва ли има човек, който да не обича диня. Питаме ли се обаче дали от нея се пълнее и дали тя е полезна.
На тези въпроси ще се опитаме да отговорим. В динята няма мазнини, наситени мазнини и холестерол. Динята съдържа много малко количество натрий. Тя е отличен източник на витамин А, съдържа и голямо количество витамин С.
Ползите за здравето от динята са много. Както знаем, динята е 90% вода. За това тя има добри хидратиращи свойства. Ако ядем диня редовно, да се разболеем от рак е малко вероятно, защото в нея се съдържа ликопен. Ликопенът е силен каротеноиден антиоксидант, който прави зеленчуците розови или червени.
Динята подпомага и подобрява здравето на сърцето. Има силата да се бори с възпалителните процеси в тялото и оксидативния стрес.
А ето какво се съдържа 2 ч.ч. диня /около 280 г/:
- калории - 84;
- мазнини - 0 г;
- холестерол - 0 мг;
- натрий - 3 мг;
- въглехидрати - 21 г;
- захар - 17 г;
- протеин - 2 г;
- витамин А - 32 %;
- витамин С - 38 %;
- калций - 2 %;
- желязо - 4 %;
В 100 г диня има едва 30 калории
Това я прави с най-малко съдържание на калории сред плодовете. В нея има по-малко съдържание на калории, дори и от плодовете, които имат много малко захар - като например боровинки, малини и къпини.
В купа нарязана диня /154 г/ няма почти никакви калории, но за сметка на това има голямо количество витамини и минерали, които са полезни за нашето тяло. Или казано с други думи, динята е нискокалоричен плод, който съдържа в себе си важни хранителни елементи, най-вече каротеноиди, витамин С и цитрулин.
Освен че е с много малко калории, динята помага и за храносмилането, като го подобрява. В нея се съдържа много вода и малко, но достатъчно количество фибри. И фибрите и водата подпомагат храносмилането. Фибрите пречистват червата, а водата, от своя страна, помага за нормалната функция на храносмилателната система.
Коментари