Едва ли има човек, който не обича щрудели. Това са едни от най-вкусните десерти, известни по света. Ако ги обичате, или пък не, ако искате да си ги приготвите, но не знаете как, то следващите редове са за вас.
Родината на тази вкусен десерт е Виена. Тя е смятана за културна столица на Европа. Един от най-известните десерти там е именно щруделът. Той се прави от кори, в които има плодове. В него се съдържа всичко, което е Виена. Нека обаче ви разкажем, първо, малко история за щрудела.
История на щрудела
Повечето специалисти твърдят, че подобен на щрудела десерт е бил приготвян от маврите. По времето, в което минали през Испания, някои от тях стигнали и до Виена. Тогава те завещали рецептата за щрудела на хората във Виена. Според други специалисти обаче, че вкусният щрудел е дошъл чак от Балкансия полуостров и най-вече от Османската Империя. Те смятали, че щруделът се прави по начин, който много прилича на начина на приготвяне на тамошната баклава. Продуктите, използвани и за двата десерта, си приличат, а и щруделът често се заливал със сироп. След започването на приготвянето му в Западна Европа, вкусът му бил направен по-мек, защото трябвало да се хареса на кралското семейство, които не харесвали много сладки десерти. Хора, които усилено изучават кулинарната история на Европа смятат, че този вкусен ябълков десерт е произлязъл не от къде да е, а от нашите родни земи. Това се дължи на факта, че щруделът се свързва с приготвянето на баници от точени кори.
Тайни на вкусния щрудел
Една от най-старите рецепти за приготвяне на щрудел е от 1696 година. Пази се в Националната библиотека на Австрия. До 1800 година са били познати много видове щрудели и със сладък и със солен пълнеж. В наши дни този сладкиш е известен не само във Виена, но и в цяла Европа, както и в доста други страни по света.
Тайната и майсторлъкът на щрудела е в корите, с които се приготвя. По принцип думата "щрудел" означава световъртеж. За това добре приготвеният щрудел е добре навито руло от кори. Без значение е дали ще е с ябълки и стафиди или пък със спанак, кайма или зеле, от съществено значение е корите да бъдат много тънки - толкова тънки, че през тях да се вижда. Тези тънки кори се правят от жилаво тесто, което е разпънато с ръце - нещо, което иска човек да има опит и сръчност. Майсторите на щрудела казват, че тайната се крие в използването на слънчогледово олио, което придава еластичност и здравина на тестото за щрудел.
Във Виена има едно кафе, където може на живо да видите как се приготвя щрудел. Това кафе се казва "Резиденц" и се намира в двора на двореца Шонбрун.
А, ако искате да си го приготвите у дома, ето каква е рецептата:
Рецепта за класически щрудел
За тестото ви трябват 2 с.л. краве масло, 1 яйце, 300 грама брашно, щипка сол, 1/8 л. вода, 2 с.л. олио;
За плънката ще ви трябват: 1.2 кг кисели ябълки, 60 г краве масло, 80 г галета, 50 г стафиди, 120 г натрошени орехи, които не са задължителни, 100 г захар, 2 пакетчета ванилия, 1 с.л. канела, 100 г ром, лимонов сок, щипка сол.
Приготвяне на щрудел:
Трябва да пресеете брашното в дълбока купа. След това се слагат водата, олиото, яйцето и солта. Трябва да го покриете и да го оставите на стайна температура за 1 час. След това се разточва върху кърпа, поръсена с брашно, на правоъгълна кора с дебелина 4-5 см. Тази кора се дърпа, докато не стане тънка колкото лист хартия. Ако има дебели краища, се премахват.
Ябълките се мият, белят се и се нарязват на малки парчета. След това се заливат с лимонов сок и ром, поръсват се със захар, стафиди, ванилия и щипка сол, които са предварително смесени. Така трябва да престоят половин час. Докато това време трае, галетата се запържва в масло и се оставя да изстине.
Кората се маже с разтопено масло, след което върху нея се слага галета. В средата на щрудела по неговата дължина се слага от плънката. С кърпата, върху която е кората, се навива на руло. Слага се в предварително намазана с олио тава и се маже с масло.
Домашният щрудел се пече се в предварително загрята на 200 °C фурна 50 минути.
Оставя се за 15 минути да почине, преди да се нареже. Поръсва се с пудра захар и се поднася топъл с топка сладолед.
След като знаете как се прави щрудел, препоръчваме да си приготвите класическия немски щрудел или щрудел с ябълки.
Коментари