Както знаем, човек, който има диабет, трябва да избягва да консумира определени храни. Влизат ли обаче картофите към тези храни - на този въпрос ще отговорим в следващите редове.
Ако сте от хората, които имат диабет тип 2, то е важно да намалите до минимум или въобще да не консумирате картофи. Ето какво е важно да знаете за
Картофите при диабет
За въглехидратите, кръвната захар и диабета: Както всички знаете, картофите са една от най-консумираните в света храни. Те съдържат в себе си много въглехидрати /от 15 до 40 г на 100 г продукт, което зависи от начина им на готвене/. Когато хапвате картофи, въглехидратите, съдържащи се в тях, биват усвоявани и разграждани, те дават на организма глюкоза, която, от своя страна, преминава в нашата кръв и увеличава нивото на захарта и кръвната захар.
А, когато това се случи, нашият панкреас отделя хормон, който се казва инсулин, който кара нашите клетки да приемат част от тази захар, за да си набавят енергия или да я пазят като гликоген или мазнина. При хората, страдащи от диабет, това е процес, който не е препоръчителен и не работи добре.
Когато диабетът е открит наскоро, панкреасът отделя голямо количество инсулин, но клетките "не чуват" за нуждите на инсулина, така че захарта остава в кръвта. При по-продължителен диабет, панкреасът е загубил своята способност да отделя инсулин и затова хората, страдащи от диабет, трябва да си поставят инжекции с инсулин. От това следва да заключим, че консумацията на храни, в които има голямо количество въглехидрати, може да донесе сериозни проблеми на диабетиците.
За картофите и диабета
В едно американско проучване, проведено през 2015 г. се казва, че хората участвали в него и които са ядяли най-голямо количество картофи под всякаква форма /на картофено пюре, пържени картофи, варени и др./ са изложени на по-голям риск от диабет тип 2. А тези, които консумирали 2 или 4 порции максимум на седмица, повишават риска от диабет със 7 %, за разлика от тези, които ядат по-малко от 1 път в седмицата.
В друго изследване на университета в Харвард, в което участвали 120 000 мъже и жени до 20 годишна възраст, е установено следното:
Участващите, които повишават консумирането на пържени, печени или варени картофи, стават по-тежки с 600 г до 1.5 кг на всеки 4 години. А тези, които са ограничили картофите под всякаква форма, са смъкнали от своето тегло.
Същото се отнася и за онези, които хапвали повече зеленчуци / без картофи/. Има и твърдения, които казват, че картофи при диабет могат да бъдат консумирани, но тяхното количество трябва да се планира.
Както казахме обаче, хората, страдащи от диабет тип 2, трябва да са по-внимателни, защото в картофите, освен въглехидрати има и нишесте, а то е противопоказно при диабет. Най-важното е да се консултирате с ендокринолог, който ще ви назначи най-подходящата за вас диета при диабет.
Вижте всички наши рецепти за диабетици.
Коментари