Сланината представлява свинска или телешка мастна тъкан, която се намира под кожата на животното. Тези животни са специално отглеждани и се угояват със специални фуражи, за да може да се постигне оптимално количество мазнини. Въпреки че някои хора са скептични към сланината, тя е продукт с доказани във времето кулинарни качества и когато се приготви правило, се превръща в неустоим деликатес.
От коя част на прасето се прави сланина? Частта от животното, която е най-подходяща за сланина, е неговият гръб.
Сланината от гърба трябва да е свежа и бяла и се съхранява в дървени съдове, като е добре осолена. Много често сланината бива бъркана с бекона, който освен мастна тъкан, има и месо и се добива от корема на прасето.
Видът на бекона е много по-различен от този на сланината, също така неговият вкус и състав също се различават от тези на сланината.
Състав на сланината
В сланината на прасето се съдържат най-вече триглицериди. В сланината, която се добива от прасета, могат да бъдат намерени и витамини от групите А, В3, В4, В5, В6, В12, минерали като натрий, калий, фосфор, магнезий, цинк и селен, аминокиселини като аланин, аргинин, валин, глицин, пролин и треонин, също и органични киселини като аспаргинова и глутаминова.
Употреба на сланината
Сланината най-често се консумира сурова, нарязана на тънко, осолена и подправена, най-вече като зимно мезе. Има страхотни рецепти за сланина. От нея се получават така наречените пръжки. Много вкусно става и ако се добави към чомлек.
Коментари