Ястията с морски дарове все още са рядкост на нашите трапези. В крайна сметка често не знаем как да се справим с тях, така че отказваме да купуваме скъпи продукти, за да не губим пари.
Въпреки че можете да си купите готови скариди в магазините, пресните, които сами белите, са много по-вкусни. В същото време от главите и черупките може да се приготви ароматен бульон, който е полезен за много екзотични ястия, например тайландски супи.
Как да обелите скариди, ще го обясним стъпка по стъпка.
Видове скариди
Скаридите се различават по размер, цвят и форма. Най-популярните видове са червено и сиво, но се срещат и кафяви, жълти, зелени и кремави. Разликите в сянката обаче са свързани основно с неподготвено, неподходящо месо. За да ядете скариди, те трябва да бъдат сварени, по време на което почти всички променят цвета си на бледорозов, червен или оранжев.
Популярен сорт са тигровите скариди, които са едни от най-големите разновидности, наричат се още кралски скариди. Други популярни видове в хранителната индустрия са белите и аржентинските скариди.
Кои скариди да купя - замразени или пресни?
Скаридите най-често се купуват замразени. Тези, които се продават пресни в магазините, често се размразяват, преди да се изложат на витрината. Няма смисъл да съжаляваме, че са замразени, защото скаридите са една от онези храни, които понасят този процес много добре. Това е един от малкото методи за осигуряване на високото им качество, тъй като при стандартно съхранение дори при ниски температури губят вкусовите си качества и придобиват неприятна кашеста консистенция.
Когато пазарувате скариди, проверете опаковката за натриев метабисулфит, който влияе на вкуса им.
Появата на мекота се дължи на факта, че скаридите съдържат активни ензими, които бързо разграждат протеините в месото им след улова. Замразяването на този процес се забавя почти до нула. Понякога скаридите се сваряват и преди да бъдат продадени и замразени – това е най-ефективният начин за дезактивиране на ензимите.
За съжаление, определянето дали скаридите са пресни преди закупуване, е трудно. Ако опаковката е прозрачна, можете да проверите за лед или замръзване, което може да означава, че скаридите са частично размразени и повторно замразени.
Когато купувате, на първо място, обърнете внимание на миризмата - ако е неприятна, тогава не ги приемайте. Обезцветяването на черупката също означава, че продуктът не е пресен.
Запомнете: пресните скариди трябва да имат лъскава сива черупка, очите са черни и не са замъглени. Не трябва да се разточват - огъват се само по време на готвене. Замразените скариди трябва да бъдат покрити с прозрачен слой лед с еднаква дебелина по цялата повърхност.
Най-добре е да са големи, тогава по-добре понасят замръзване.
Към скаридите се добавят различни химикали, за да се запази цвета или да се забави влошаването на продукта. Те могат да допринесат за странен послевкус.
Как да обелите замразени скариди
Времето за размразяване трябва да е кратко. Но не трябва да се ускорява изкуствено от прекомерно повишаване на температурата. Идеалната среда за размразяване на скариди е студената вода, чиято висока плътност насърчава бърз топлообмен на температури. Няколко минути са достатъчни, за да размразите средно големи скариди. Като алтернатива, те могат да бъдат размразени в опаковката си в хладилник, но това ще отнеме повече време поради по-ниската плътност на въздуха.
След размразяване можете да почистите членестоноги от черупката или не. Хитиновата обвивка съдържа различни аромати, които могат да подобрят вкуса на варени скариди. Освен това улавя соковете, изтичащи от месото по време на готвене. Въпреки това скаридите в черупки отнемат малко повече време за готвене.
Нека да разгледаме всяка стъпка на почистване на скариди:
1. Завъртете главата с пръсти или отрежете с нож. Това трябва да се прави внимателно, за да не се загуби червената боя - астаксантин, който е ценен антиоксидант и съдържа витамини А или Е. Именно на него скаридите дължат червено-розовия си цвят след варене;
2. Черупката може да се отстрани от горната част или от опашката, като се отдръпне с нож. Извадете го внимателно, за да не повредите месото;
3. Издърпайте внимателно краката, за да ги отстраните. Лесно се отделят от скаридите;
4. Премахване на долната линия. Дълга черна линия минава от долната страна на вътрешността на скаридите. Линията се вижда с просто око, нарежете месото плитко по дължината на скаридите и издърпайте, например с клечка за зъби или нож;
5. Необходимо е да премахнете горната линия. Храносмилателната система на скаридите е пълна с тиня от морското дъно. Оставянето в месото ще се отрази негативно на вкуса на ястието. Внимателно направете плитък надлъжен разрез и издърпайте лентата;
6. Изплакнете обелените скариди с вода и подсушете. Готови са за по-нататъшна употреба;
Всички остатъци (с изключение на червата): сложете главата, краката и черупката в отделна купа. От тях можете да готвите ароматен бульон, който ще стане основа за сос или супа.
Оставете черупката, ако ще печете скариди на скара.
Как да обелите сурови скариди
1. Първата стъпка е да премахнете главата. Това може да стане с нож или като го издърпате внимателно, но здраво с пръсти;
2. Повдигнете горната част на черупката с пръст и задръжте опашката с другата си ръка. Сега остава само силно, но леко издърпване, за да извадите месото от черупката;
3. След като тялото се пречисти, остава да се премахнат червата. Ако стърчи няколко милиметра, можете да го отстраните с пръсти, но е по-лесно да използвате клечка за зъби или шиш. Като държите скаридите изправени, пробийте ги и внимателно издърпайте нагоре червата.
Почистване на скариди с вилица
Този метод е подходящ за готови кралски скариди (неудобно е да почиствате малки екземпляри с вилица). Алгоритъм стъпка по стъпка:
1. Вземете скарида без глава. Погледнете къде е била главата, за да видите черна ивица точно под панцира от горната страна;
2. Вземете кухненска вилица с двоен зъбец и я поставете върху лентата;
3. Хванете здраво скаридите и започнете да натискате зъбчето на вилицата в кухината. Скаридите ще започнат да се изправят, когато зъбът се движи нагоре. Поради натиска черупката лесно се отделя от месото. След като ги почистите, е време да готвите и да ядете. Има много рецепти за приготвяне на скариди и могат да се консумират сурови с коктейлен сос. Не забравяйте, че скаридите не отнемат много време за готвене, само 2-3 минути;
Можете да определите готовността на скаридите по розовия цвят на месото.
Как да почистите лангустини
Лангустините външно приличат на големи скариди, обелени са по подобен начин:
1. Трябва да започнете, като отделите бутчетата от тялото и черупката, която покрива месото. Това трябва да се направи внимателно, за да не остане месото върху хитина. Конската опашка може да бъде свалена или оставена;
2. Необходимо е да премахнете главата, например, да я завъртите или да я отрежете;
3. Когато ви остане само месо, трябва да премахнете чревния канал, който е вътре (може да съдържа тиня и пясък). Това е черен канал, който минава по тялото от задната част на лангустина. За тази задача е полезно да използвате клечка за зъби или върха на нож, за да направите малък разрез и да премахнете червата;
Вкусови качества и ползи от скариди
Ако искате да се насладите на вкуса на пресни скариди, а не да дъвчете нещо гумено, знайте: важно е не само да ги замразите правилно, но и да ги съхранявате правилно, както и да ги транспортирате правилно. Ако продуктът е бил многократно замразен / размразен, той ще загуби своята деликатна структура, вкус и, разбира се - полезни свойства.
Последните са представени от протеини, йод, аминокиселини и витамини от групи "A" и "D". Системно консумирайки висококачествени скариди, можете да подобрите състоянието на костната и мускулната тъкан, да укрепите и направите стените на кръвоносните съдове по-пластични и да стимулирате функционирането на нервната система и мозъка.
Скаридите са много полезни за щитовидната жлеза при йоден дефицит и превенция на заболявания, свързани с него.
В случай че дейността ви е свързана с продължително напрежение на очите, скаридите ще бъдат идеален продукт, тъй като те могат да облекчат напрежението от тях и да стимулират микроциркулацията на кръвта и регионалното кръвообращение.
Технологията като шоково замразяване на скариди ви позволява да запазите полезните свойства.
А ако ви се намират повечко скариди, може да си приготвите скариди с ориз или пък едни вкусни скариди на шишчета.
Коментари