Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Най-полезните и най-вредните храни за щитовидната жлеза

Най-полезните и най-вредните храни за щитовидната жлеза

Най-полезните и най-вредните храни за щитовидната жлеза

Щитовидната жлеза е чувствителен орган. Дори малки отклонения, възникващи в нейните функции, провокират здравословен проблем. Фактор при разстройството на нейната дейност може да се яви храненето.

Някои храни водят до хипер функция, други пък потискат нейната работа. Има и такива, които я поддържат в добра кондиция. Ето някои храни за щитовидната жлеза, които представляват и двете възможности.

Храни, вредни за щитовидната жлеза

Като най-вредни за щитовидната жлеза се сочат бързите храни. Това се дължи на изкуствените добавки, които се слагат в тях. Те са причина за хормоналния дисбаланс. Нивата на тиреоидния хормон, които е продукт на щитовидната жлеза, влизат в това число.

Чипс, снакс, сладкиши, бургери са доказано вредни за този чувствителен орган. Трябва да се изключат от храненето не само на хора с проблеми в ендокринната система, но и от всички, които искат да се хранят здравословно.

При проблеми със щитовидната жлеза е добре да се ограничи консумацията на кръстоцветните зеленчуци като броколите и зелето. Те пречат на щитовидната жлеза да усвоява йод.

Направо опасни за тази жлеза обаче са глутеновите храни. Те трябва да се ограничат силно, а по-добре направо да се изключат при установен проблем с органа.

Храни, полезни за щитовидната жлеза

Сьомгата е полезна за щитовидната жлеза

Витамин D, йодът и цинкът са от особена важност за здравето на щитовидната жлеза, поради което храните, които ги съдържат в по-високи дози, са сред предпочитаните. Може да се отбележат сред тях прясно и кисело мляко, яйца, пилешко и говеждо месо. Задължителна е и йодираната готварска сол. Други полезни храни за щитовидната жлеза, са:

Риба

Заради съдържанието на омега-3 мастни киселини рибата намалява лошия холестерол и действа благотворно на работата на сърцето. Отличен източник е на елементи, важни за щитовидната жлеза като селена и йода. Най-добрият избор са мазните риби - сьомгата, скумрията, сардината, пъстървата.

Картофи

Селенът е във високи нива в картофа, затова този зеленчук е подходящ за включване в хранителния режим.

Водорасли

Йодът е в големи количества във водораслите, но също има и фибри, калций и витамини.

Орехи и лешници

Селенът и цинкът в тези ядки ги прави добра алтернатива на леките закуски между основното хранене. Шепа от тях ще заситят не само глада, но и ще дадат ценни вещества за щитовидната жлеза.

Хранителният режим е сред най-простите, но ефикасни методи за овладяване на остри и хронични състояния на жлезата. Има случаи, когато хранителната диета се оказва достатъчно ефективна, за да не се налага допълнително прием на медикаменти.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest