Холестеролът е восъчно вещество, което по своята същност не е „лошо“. Тялото Ви се нуждае от него, за да изгради клетки и да произвежда необходимите витамини и хормони.
Проблемите могат да възникнат, когато холестеролът е в по-високи стойности от нормата.
Черният дроб произвежда целия холестерол, от който се нуждае организмът.
Храните с животински произход са с високо съдържание на наситени и трансмазнини. Тези мазнини карат черния Ви дроб да произвежда повече холестерол, отколкото се нуждае. За някои хора това допълнително производство означава, че преминават от нормално ниво на холестерол до такова, което е нездравословно и може да има негативни последици за организма. Високият холестерол увеличава риска от сърдечно-съдови заболявания и инсулт.
Морските дарове, особено скаридите и калмарите, имат по-висок холестерол в сравнение с другите храни, но проучванията показват, че това не се отразява пряко на човешкия организъм след консумация.
Основните причини са две - за разлика от останалите животински продукти, морските дарове съдържат много малко наситени мазнини – вид мазнини, за които е известно, че повишават LDL (т.нар. лош) холестерол. В допълнение, ракообразните са богати на омега-3 мастни киселини, здравословна мазнина, за която е доказано, че понижава холестерола и други маркери за здравето на сърцето като триглицериди.
Въпреки че скаридите и калмарите може да нямат негативен ефект върху нивата на холестерол, важно е как те биват приготвени.
За да сте сигурни, че консумирате морските дарове по възможно най-здравословния начин, печете на фурна, сварете ги, изпечете на скара. Гответе морската храна с малко - или без мазнина.
Можете да ги подправите с чесън и билки и да добавите лимонов сок.
Избягвайте консумация на запържени и пресолени скариди и калмари, както и такива, поднесени в комбинация със сосове или преработени въглехидрати (напр. паста, спагети, макарони). Най-добре е да хапвате по-често сотирани скариди или пълнени калмари на фурна.
Коментари