Най-основната формула за приготвяне на салатен винегрет е една част оцет, смесена с три до четири части олио. Можете да използвате една супена лъжица ябълков оцет и три супени лъжици зехтин.
Често към винегрета се добавят сол и черен пипер. Билки и шалот също често се добавят, особено когато се използва за варени зеленчуци или зърнени храни. Понякога горчицата се използва като емулгатор и за добавяне на вкус.
Избор на олио
Използвайте олио, което е по вкуса ви, за да направите своя винегрет. Най-добрият избор е изискан екстра върджин зехтин, който току-що сте закупили от фермерския пазар. Можете също да използвате орехово масло, кокосово масло, масло от авокадо или друго масло, което предпочитате.
Внимавайте с използването на масла с много силни и интензивни вкусове, като някои орехови масла и екстра върджин зехтин.
Може да ви хареса вкусът на тези масла сам по себе си, но понякога те могат да надвият деликатните вкусове на свежите зеленчуци в салатата. Опитайте да използвате силно овкусено олио за половината от мазнината в дресинга и по-меко олио като обикновен зехтин за другата половина.
Избор на оцет
За оцета за салата важи същото правило: Изберете вкус, който обичате. Ябълков оцет, червен винен оцет, бял винен оцет, оризов оцет и балсамов оцет са добри за приготвяне на винегрет. Може да използвате и прясно изцедени сокове от лимон, лайм или други цитрусови сокове. Избягвайте обикновения дестилиран бял оцет. Има много силен, остър вкус, който обикновено не е много добър във винегретите.
С добре приготвен винегрет с правилни пропорции салатен оцет и олио за салата може да приготвите вкусна:
- картофена салата;
- пилешка салата;
- рибна салата.
Коментари