Обикновеният киселец е многогодишна билка, която визуално притежава следните характеристики:
- дълги, стреловидни листа.
- ярък, смарагдов цвят.
Има 4 различни вида киселец:
Въпреки че има много разновидности на киселец (всички имат подобен цвят, текстура и остър вкус), най-често срещаните форми, използвани в готвенето, са френският и градинският киселец.
По-голямата част от билките, обозначени просто като „киселец“ в хранителния магазин, са градински киселец (известен още като обикновен киселец). Има и няколко други често срещани разновидности на киселец, които могат да бъдат забелязани на пазара или да растат в дивата природа:
Френски киселец (Rumex Scutatus) - кулинарна билка с произход от Франция, която обикновено се използва в салати. Френският киселец има по-ниско съдържание на оксалова киселина от обикновения киселец и поради това има малко по-мек кисел вкус.
Овчи киселец (Rumex acetosella) – известен също като червен киселец, полски киселец и кисел плевел, тази многогодишна билка обикновено се използва за медицински цели, но може да се използва и в готвенето. Овчият киселец може да бъде идентифициран по малките стреловидни листа, които растат върху изправено червено цъфтящо стъбло.
Див киселец, отглеждан в пасища по целия свят, разпознаваем по малките си сърцевидни листа, напомнящи на детелина.
Ямайски киселец (Hibiscus Sabdariffa) - многогодишно тревисто растение с пурпурен оттенък. Ямайският киселец най-често се използва за приготвяне чай от киселец, който е популярен на Карибските острови.
След като знаете какви видове киселец има, вижте и няколко вкусни идеи с него:
- супа от киселец;
- каша от киселец.
Коментари